Türkiyedeki özel hastanelerin dijital pazarlama faaliyetleri ve internet sitelerinin pazarlama amaçlı kullanım analizi
Marketing activities and usage anaysis of internet sites for marketing purposes in pravite hospitals in Turkey
- Tez No: 473298
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüz üretim ve tüketim dünyasında, ürün ve hizmetlerin kullanım alanları hızla gelişirken, rekabet aynı şekilde artmaktadır. Marka yönetimini sağlamak için işletmeler pazarlama faaliyetlerine en az diğer faaliyetleri kadar önem vermektedirler. Ürünü ya da hizmeti farklılaştırmak için en önemli pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmek, doğru müşteriye ulaşmak için çok güçlü bir araç haline gelmiştir. Pazarlama tekniği sayesinde kullanıcının tepkileri en doğru şekilde ölçülüp, ürünün doğru konumlandırılması yapılmaktadır. Türkiye'de hastane sektörü de artan özel hastane sayısı ve gelişen teknoloji ile rekabetin içinde yer almaktadır. Bu rekabet ortamında hastaneler diğer işletmeler gibi kendi markalarını geliştirmek, gelişimini devam ettirmek için titiz çalışmalar içeren bir marka yönetim şekli uygulanması gerekmektedir. Bu anlamda farklılaşmayı sağlamak için çeşitli faaliyetler yapmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, temel amaçlar doğrultusunda, bu çalışmada dijital pazarlama kavramının ne olduğu, özel hastanelerde ne gibi pazarlama uygulamaları yapıldığı ve seçilen 20 tane; Amerikan Hastanesi, Anadolu Hastanesi, Üniversite Hastanesi, Nightingale Hastanesi, Eslife Hospital, Avcılar Hospital, Doğa Hospital, Medicene Hospital, Ethica İncirli Hastanesi, Güngören Hastanesi, Haliç Hospital, Memorial Hastanesi, Özel Avicenna Hastanesi, Kadıköy Şifa Hastanesi, Ataköy Hastanesi, Nisa Hastanesi, Özel Acıbadem Bakırköy Hastanesi, Özel Yaşar Hastanesi, Safa Hastanesi gibi Türkiye'deki özel hastanelerin dijital pazarlama bakış açısı ile web analizlerinin yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world of production and consumption, while the fields of use of products and services are rapidly developing, competition is rising in the same way. In order to provide market management, the operators place importance on marketing activities at least as much as other activities. Realizing the most important marketing activities to differentiate the product or service has become a very powerful tool for reaching the right customers. The marketing technique makes it possible to measure the user's reactions in the most accurate way and to position the product correctly. The hospital sector in Turkey is also located in re-kabinet with the increasing number of private hospitals and developing technology. In this competitive environment, like hospitals and other businesses, it is necessary to implement a brand management style that includes rigorous studies to develop and maintain its own brands. In this sense, they are engaged in various activities to ensure differentiation. The aim of this study is to understand the concept of digital marketing in this study, what marketing practices are done in private hospitals and selected 20; American Hospital, Anatolia Hospital, University Hospital, Nightingale Hospital, Eslif Hospital, Avcılar Hospital Nature Hospital, Medicana Hospital, Ethica Incirli Hospital, Gungoren Hospital, Golden Horn Hospital, Memorial Hospital, private Avicenna Hospital, Kadikoy Sifa Hospital, Ataköy Hospital, Nisa Hospital private Acıbadem Bakırköy Hospital, private Hospital Yasar, web analytics and digital marketing perspective of private hospitals in Turkey as it is aimed to Safa Hospital.