Perdelenmiş Coulomb potansiyelleri için pertürbasyon teorisine hipervirial teoreminin uygulanması
The application of hypervirial theorems to the perturbation theory for screened Coulomb potentials
- Tez No: 34600
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH GÜNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, perdelenmiş Coulomb potansiyellerine Hellmann-Feynman teoremi ile hipervirial bağıntılarını uygulayarak, pertürbe olmuş dalga fonksiyonları için herhangi bir kesin hesaplama yapmaksızın atomların enerji düzeylerini pertürbasyon parametresi A'nın 6. derecesine kadar hesaplamalar hassas olarak yapılmıştır. Aynı zamanda Yukava potansiyelinde, kesin hesaplamalarla K-kabuk enerjisi A = 0.85 değeriyle Z > 5 için ve L-kabuk enerjisi A = 0.70 ^değeriyle Z > 24 için yakınsadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
By applying the hypervrial relation with the Hellmann-Feynman theorem to screened Coulomb potentia!s,we derived the energy levels of atoms correct to the sixty order of the perturbation paremeter A explicitly without any calculation of perturbed wave functions. In the case of the Yukawa potential,we demonstrated explicit calculation that the K-shell energy converges,at least for Z > 5,with the value of Ao = 0.85,and that the L-shell converges,at least for Z > 24, with A0 = 0.70.