Akademisyenlerin sendikalara üye olmama nedenleri
The reasons of academicians' not being members of trade unions
- Tez No: 560734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, akademisyenlerin sendikalara üye olmama nedenlerini saptamaktır. Herhangi bir sendikaya üye olmayan akademisyenlerin hangi sebeplerle üye olmadıkları cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, unvan ve çalışma süresi gibi değişkenler göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Çalışma için gerekli olan veriler alanyazın taraması ve anket uygulaması yoluyla elde edilmiştir. Uygulanan anketle elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS (22.0) istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ilk olarak frekans (f), yüzde (%), ortalama (X̄), standart sapma (SS) değerleri ortaya konulmuştur. Ölçek maddelerinin gruplanarak analiz edilmesini sağlamak üzere uygulanan faktör analizi kapsamında elde edilen sonuca göre maddeler gruplanarak alt boyutlar (faktörler) oluşturulmuştur. Elde edilen faktörlere göre, ikili kategorili bağımsız değişkenler arasındaki (cinsiyet) farklılığın ölçülmesi için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla kategorisi bulunan değişkenler arasındaki farklılığı test etmek için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the reasons of academicians' not being members of trade unions.The reasons of non-member academicians have been examined by taking into account variables such as gender, age, educational status, title and term of employment. The data required for the study has been obtained through literature review and conducting a survey. SPSS (22.0) statistical package program has been used to analyze the data obtained from the survey.While analyzing the data, firstly frequency (f), percentage (%), mean (X̄) and standard deviation (SS) values have been determined. Sub-factors have been formed by grouping the items according to the result obtained within the scope of factor analysis applied.