Profesyonel çalgı eğitimi alan lisans öğrencilerinin duygusal zeka ve iletişim becerileri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emotional intelligence and communication skills levels of undergraduate students studying professional instrument
  1. Tez No: 560735
  2. Yazar: DUYGU TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SENA GÜRŞEN OTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma profesyonel çalgı eğitimi alan lisans öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ve iletişim becerileri düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu faktörlerin hangi değişkenler üzerinde farklılık gösterdiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'den seçilmiş üniversitelerin 2018 - 2019 eğitim öğretim yılında eğitim fakülteleri ve güzel sanatlar fakülteleri müzik bölümünde okuyan 1. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan 200 kişilik bir grupla hazırlanmış, tarama yöntemi uygulanmış bir araştırmadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacının hazırladığı“Kişisel Bilgi Formu”, Tatar, Tok ve Saltukoğlu (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Schutte Duygusal Zeka Ölçeği”, Balcı ve Ersanlı (1998) tarafından hazırlanan ve geliştirilen“İletişim Becerileri Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekildedir :  Araştırmanın sonucuna göre; iletişim becerileri düzeyleri puanları ile yaş, cinsiyet, mevcut okudukları sınıf, mezun oldukları lise türü, okudukları üniversite, çaldıkları bireysel çalgı, çaldıkları çalgı türünü çalışma sıklığı, konsere gitme sıklığı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aile tutumu değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.  Öğrencilerin duygusal zeka düzeyi puanları ile yaş, cinsiyet, mevcut okudukları sınıf, mezun oldukları lise türü, okudukları üniversite, çaldıkları bireysel çalgı, çaldıkları çalgı türünü çalışma sıklığı, konsere gitme sıklığı, konser deneyimleri, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aile gelir durumu, aile tutumu değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.  Örneklem grubunun aldıkları duygusal zeka düzeyi puanları ile iletişim becerileri düzeyi puanları arasındaki ilişkiye bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmemiştir.  Araştırmaya katılan örneklem grubunun, iletişim becerileri düzeyleri puanları ile konser deneyimleri değişkeni, ailenin gelir durumu ve kendi iletişim becerileri hakkındaki düşünceleri değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür. Konser deneyimleri değişkeninde 3 ayda 1 kez - ayda 1 kez ile diğer - ayda 1 kez arasında, ailenin gelir durumu değişkeninde 1000 tl - 3000 tl arası - 500 -1000 tl arası ile 3000 tl üzeri - 500 - 1000 tl arasında, kendi iletişim becerileri değişkeninde ise kısmen yeterli - tamamen yeterli cevapları arasında anlamlı bir fark vardır.  Araştırmaya katılan örneklem grubunun, duygusal zeka düzeyleri puanları ile kendi iletişim becerileri hakkındaki düşünceleri değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür. Kısmen yeterli - tamamen yeterli cevapları arasında anlamlı bir fark vardır. Anahtar Kelimeler : İletişim Becerileri, Duygusal Zeka, Lisans Eğitimi, Müzik, Çalgı Eğitimi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted amongst undergraduates whom have recieved professional musical instrument training, to compare and contrast their levels of emotional intelligence and levels of communication skills, as well as to determine if these factors and others play a role in creating a difference. This study was conducted using two hundred, first to final year university students, enrolled in the 2018-2019 academic school year, selected from amongst several Turkish universities and schools of fine arts dealing with music. In order to gather data for this research, the“Personal Information Form”created by the researcher, the“Schutte Emotional İntelligence Scale”prepared by Tatar, Tok, and Saltukoğlu (2011), and“Communication Skills Guide”prepared and developed by Balcı and Ersanlı (1998) were used. The results of the research are as follows:  Based on the results of the research: There have not been any meaningful statistical differences found in the communication skills levels scores between people of different ages, gender, which grade they are currently in, the type of high school the graduated from, the university they are currently attending, the individual instrument they play, the amount of time they consistently practice playing an instrument, how often they attend concerts, their mothers' level of education, their fathers' level of education, or family dynamics.  There have not been any meaningful statistical differences found in the emotional intelligence levels scores between people of different ages, gender, which grade they are currently in, the type of high school the graduated from, the university they are currently attending, the individual instrument they play, the amount of time they consistently practice playing an instrument, how often they attend concerts, their mothers level of education, their fathers level of education, or family dynamics.  There have not been any meaningful statistical findings in the relationship between the communications skills levels points and the emotional intelligence skills points recieved amongst the test group. There have not been any meaningful statistical differences found in the communication skills levels scores between people of different ages, gender, which grade they are currently in, the type of high school they graduated from, the university they are currently attending, the individual instrument they play, the amount of time they consistently practice playing an instrument, how often they attend concerts, their mothers level of education, their fathers level of education, or family dynamics.  There has been a statistically meaningful difference found between the subjects taking part in the research relating to the communication skills levels points and the concert experience factor, family financial situation, and subjects with thoughts based on their own individual communication skills. With the concert experience factors being once every three months, once per month, about once per month, with family financial situations putting the monthly total income between 1,000 TL – 3,000 TL, between 500 TL -1,000 TL and over 3,000 TL per month, there has been meaningful findings between subjects that answered that they had partially sufficient – fully sufficient communication skills.  With the subject group that participated in the research, there were statistically meaningful findings in differences between what the subjects felt their emotional intelligence points and their own communication skills points between the answers partially sufficiant – fully sufficient. Keywords : Communication Skills, Emotional Intelligence, Undergraduate Study, Music, Instrumental Training.