Ehrlich asit sıvısının L-hücrelerinin çoğalma hızına etkisi
  1. Tez No: 56075
  2. Yazar: ESİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKTAŞ ÖZALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 19
Özet
V. ÖZET“Ehrlich Asit Sıvısının L-Hücrelerinin Çoğalma Hızına Etkisi”Ehrlich asit sıvısının L-hücrelerinin çoğalma hızına olan etkisinin araştırılması amacı ile deneyler, biri normal inkübasyon mediumu, diğeri %5 oranda Ehrlich asit sıvısı ihtiva eden inkübasyon mediumunda inkübe edilen, kontrol ve deney grubu L-hücreleri olmak üzere iki seri halinde yürütülmüştür. Kontrol ve Ehrlich asit sıvısı uygulanmış L-hücrelerinin 2,4,6,8 ve 10. günlerde yapılan hücre sayım sonuçlarından elde edilen değerlerin anlamlı bir fark gösterip göstermediği istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmalar sonucunda elde edilen bulgular, Ehrlich asit sıvısı uygulanan L- hücrelerinin sayım sonuçlarının kontrol ile karşılaştırıldığı zaman 2. ve 4. günler arasında anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, 6. günden başlayarak, hücre sayısında anlamlı bir düşüşü açığa çıkarmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda, kontrol ve deney grupları arasında 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“ Effect of Ehrlich Ascites Fluid on the Proliferation Rate of L-CeIIs”The experiment, designed for investigating in vitro effect of Ehrlich ascites fluid on the proliferation rate of L-cells, was conducted on two groups of the cells. The control group was incubated in the normal medium, whereas the test group in the medium containing % 5 Ehrlich ascites fluid. The control and Ehrlich ascites fluid - treated cells were counted at the 2nd, 4th, 6th, 8th and 10th days, and the results were statistically evaluated. When compared the counts of L-cells treated with Ehrlich ascites fluid to the counts of control cells, there is no significant difference at the 2nd and 4th days, while the difference is statistically of significance at the other days.