Türk kültür tarihi açısından Taşova'da doğum evlenme ve ölüm gelenekleri
Birth, marriage and death traditions in Taşova in terms of Turkish culture history
  1. Tez No: 560742
  2. Yazar: FAHRİYE GÜLEÇ DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kültür ve tarih zaman içerisinde birlikte yol almış iki olgudur. Tarih boyunca, kimi zaman tarih kültürü kimi zaman da kültür tarihi şekillendirmiştir. Halk inanışları kalıplaşarak zamanla gelenekleri ortaya çıkarmıştır. Gelenekler ise, kültürü oluşturan alt birimlerdir. Dünya üzerinde ne kadar millet var ise o kadar da gelenek ve inanış vardır. Her milletin kendine özgü gelenekleri bulunur. Hatta bir ülkenin bölgeleri ve aynı bölgenin farklı yöreleri arasında dahi farklı gelenek ve inanışlar mevcuttur. Bu amaçla Taşova ilçesi ve çevresindeki gelenek ve inanışları tespit etmeye çalıştık. Çalışmamız, gelenek ve inanışların Taşova'da geçmişte yaşayan halk üzerinde ne kadar etkili olduğu, hayatın bu gelenek ve inanışların etkisi ile nasıl şekillendiği, bugün hangi gelenek ve inancın devam ettiğinin incelenmesi üzerine kuruludur. Ayrıca çalışmamız Türk Kültür Tarihi açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızın giriş bölümünde; Taşova'nın tarihi, coğrafi, ekonomik ve kültürel yapısı hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, doğum hakkındaki inanışlar ve gelenekler anlatılmıştır. Gidilen tekkeler ve buralarda yapılan uygulamalar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, düğünlerde uygulanan gelenekler anlatılmış ve konuyla ilgili resimlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, ölümle ilgili inanış ve gelenekler anlatılmıştır. Anlatılan her konunun sonunda geçmiş ile günümüz arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise bütün konular genel bir değerlendirme yapılarak çıkarımda bulunulmuştur. Ayrıca Türk Kültür Tarihi açısından geleneklerimizin nasıl canlı tutulabileceği hakkında bazı önerilerde bulunulmuştur. Çalışmamız ekler bölümünde verilen fotoğraflarla görsel olarak zenginleştirilmiştir. Gelenekler, yaşanmış olaylardan örnekler verilerek desteklenmiştir. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi gün yüzüne çıkarmak için yaptığımız bu çalışmamızın Türk kültür Tarihi adına faydalı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Culture and history are two phenomena that have gone along in time. Throughout history, sometimes history had shaped culture and sometimes culture had also shaped history. The beliefs of the folk have emerged by taking a fixed from in time. As for traditions are the sub-units that make up the culture. The more nations there are on Earth, the more tradition and faith there are. Every nation has its own traditions. For this purpose, we tried to determine the traditions and beliefs in Taşova district and its surroundings. Our study is based on how the influence of traditions and beliefs are on the people living in the past in Taşova,how life is shaped by the influence of these traditions and beliefs, and analysing on which traditions and beliefs are going on today. Besides, our study have important in terms of Turkish Cultural History. In the introduction part of our study, information about the historical, geographical, economic and cultural structure of Taşova was given. In the first chapter, beliefs and traditions about birth were explained. Information about the Dervish lodges that gone and the applications made this place was given. In the second chapter, the traditions which are applied in weddings were explained and pictures about the subject were given place to. In the third chapter, beliefs and traditions about death were explained. At the end of each subject that described, a comparison was made between the past and the present. As for in the conclusion section, it made an inference by a general evaluation including all subjects was made. In addition, some suggestions have been made about how our traditions can be kept alive in terms of Turkish cultural history. Our study were visually enriched with the pictures both that describes the subjects and that given in the appendix section. İn addition, the subjects were supported by giving examples from the experienced events. We believe that this study, which we have made to unveil our forgotten traditions, will be beneficial for the Turkish Culture History.