XIX. yy'dan XX. yy'a kadar Türkistan coğrafyasında bayramlar ve kutlamalar
Festivals and celebrations from XIX. century to XX. century in Turkistan geography
- Tez No: 560743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YILMAZ VURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bayramlar toplumun bireylerini ayakta tutan, millet olma bilincini canlandıran en önemli unsurlardandır. Bayramlar halkın birlik ve beraberlik duygularını pekiştirerek aile, millet olma farkındalığını artırmaktadır. Ayrıca bayramlar gelecek kuşaklara bu değerlerin en güzel şekilde taşınmasını ve onlara bu değerlerin ne kadar önemli olduğunu hissettirerek gösterilmesini sağlar. Toplumların gelenek ve göreneklerini canlı tutan bayramlarda düzenlenen eğlenceler, oyunlar yeni değerler ile harmanlanarak geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Türk milleti farklı bölgelerde ve zor şartlar altında yaşamalarına rağmen kültürüne, gelenek ve göreneklerine sahip çıkmıştır. Bu çerçevede milletlere, ülkelere, bölgelere göre farklılık gösteren bayramlar; Türk milletinin tarihini, kültürünü, sosyal yapısını en iyi şekilde görmemize yardımcı olmaktadır. Hazırlanan bu tez çalışmasında bayramlar hakkında bilgi verilerek Türkistan Coğrafyasında ki Türk topluluklarının kutladığı bayramları ve eğlenceleri hakkında araştırma yapılmıştır. Bölgede yaşayan Türk topluluklarının bayram eğlenceleri geçmişten günümüze ulaşıp, aynı canlılığını ve içtenliğini koruyarak devam etmektedir. Zengin bir kültüre sahip olan Türk milleti, yüzyıllık bir Rus esaretine rağmen kendi değerlerini unutmayarak bayramlarını kutlayıp, insanları birbirine kenetleyerek sosyal değerlerini ayakta tutmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Festivals are the most important elements that keep the society alive and revive the consciousness of being a nation. Festivals reinforce the feelings of unıty and solidarity of the people and increase awareness of being a family and a nation. In addition, festivals allow a society to carry these values to future generations in the most beautiful way and show them how important these values are. The festivities and games organized as part of these festivals that keep the traditions of the societies alive, have been blended with new values and have survived from the past to the present. Although the Turkish nation lives in different regions and under difficult conditions, it has maintained its culture, traditions and customs. In this context, festivals that vary among different nations, countries and regions; help us understand the history, culture and social structure of the Turkish nation in the best way. Thıs thesis provides information about the feasts and festivals celebrated by Turkish communities in Turkestan Region. The festivities of the Turkic communities living in the region continue from the past to the present, while preserving the same vitality and sincerity. The Turkish nation, which has a rich culture, has managed to keep its social values alive by celebrating its festivals and keeping people unified despite a century long Russian captivity.