Ökse otu (Viscum album) bitki ekstraktının ehrlich assit tümör hücreleri üzerine tamamlayıcı ve alternatif tedavi (TAT) etkisinin araştırılması
Investigation of the complementary and alternative medicine (CAM) effects of ökse otu (viscum album) plant extract on ehrlich ascites tumor cells
  1. Tez No: 650798
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜLGER, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde en önemli sağlık problemlerinden birisi de kanserdir. Kanser tedavisinde temel tedavi yöntemlerine ek olarak tamamlayıcı tedavilerden de faydalanılmaktadır. Bitkisel tedavilerde bu tamamlayıcı tedaviler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada tıbbi ve aromatik bir bitki olan ökse otu (viscum album) meyvesinden elde edilen ekstraktın, Ehrlich Assit Tumor (EAT) üzerine in vitro etkisi araştırıldı. Çalışmada EAT hücreleri kontrol, 5 FU, 100 µg/ml, 200 µg/ml, 400 µg/ml, 800 µg/ml ökse otu gruplarına ayrıldı. EAT hücreleri 37°C'de %5 CO2'li ortamda 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyonlara bırakıldı. İnkübasyon süreleri sonunda Muse Cell Analyzer cihazında EAT hücrelerinin hücre canlılığı / apopitoz, mitotik aktivite ve hücre döngüsü durumları incelendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde kontrol grubuna göre ökse otu uygulanan gruplarda hücre canlılığının azaldığı ve apoptoik hücre sayısının arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important health problems is cancer. In addition to basic treatment methods, complementary therapies are also used in cancer treatment. In this study, the in vitro effect of the extract obtained from the mistletoe (viscum album) fruit, a medicinal and aromatic plant, on Ehrlich Assit Tumor (EAT) was investigated. In the study, EAT cells were divided into control, 5 FU, 100 µg / ml, 200 µg / ml, 400 µg / ml, 800 µg / ml mistletoe groups. EAT cells were left for 24, 48 and 72 hours incubation at 37 ° C in 5% CO2 environment. At the end of the incubation periods, cell viability / apoptosis, mitotic activity and cell cycle status of the EAT cells were examined in the Muse Cell Analyzer device. When the results were evaluated, it was observed that the cell viability decreased and the number of apoptoic cells increased in the mistletoe applied groups compared to the control group.