Levrek (Dicentrarchus labrax, L.) juvenillerinde probiyotik kullanımının gelişim ve büyüme performansına olan etkileri
Effects of probiotic supplementation on growth performance in sea bass (Dicentrarchus labrax, L.) juveniles
  1. Tez No: 560856
  2. Yazar: AHMET ARDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT SUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada 4 farklı bakteri türü içeren probiyotik eklenmiş yemlerle beslenen levrek (Dicentrarchus labrax, L.) juvenillerinde gelişim ve büyüme performansları incelenmiştir. Bu kapsamda, deneme grubunda probiyotik bakteriler (Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Phodopseudomonas palustris ve Saccharomyces cerevisiae) pelet yeme spreyleme yöntemi ile eklenmiş (A grubu), kontrol grubunda ise herhangi bir probiyotik uygulaması yapılmamıştır (B grubu). 45 gün süren deneme süresince büyüme, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı, yaşama oranı ile asit ve alkalin proteaz aktiviteleri incelenmiştir. Deneme sonunda, ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı ve alkalin proteaz aktivitesi açısından deneme grubu ile kontrol grubu arasında önemli farklılıklar tespit edilirken (p0,05). Sonuç olarak, probiyotik uygulamasının levrek juvenillerinde büyüme parametrelerinde önemli artışlara ve olumlu gelişmelere etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, growth performances were investigated in sea bass juveniles were fed by probiotic bacteria consist of 4 different types of probiant (Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Phodopseudomonas palustris and Saccharomyces cerevisiae). In this sense, in experimental group, probiotic bacteria were administered by spray to the pellet food (Group A) but no probiotic were supplemented in to control group (Group B). Growth, specific growth rate, survival rate, food conversion ratio, acid and alkaline protease activity were investigated during the 45 days of experiment. At the end of experiment, significant differences were found for weight, specific growth rate and alkaline protease activity (p0.05). As a result, probiotic supplementation positively affected growth parameters in sea bass juveniles.