The effects of perceived political climate and environmental annoyances on employees' career change intention: The mediating role of subjective happiness and the moderating role of existential quest
Algılanan politik iklim ve çevresel rahatsızlıkların çalışanların kariyer değişikliği niyeti üzerindeki etkileri: Öznel mutluluğun aracı ve varoluşsal sorgulamanın şartlı değişken rolleri
  1. Tez No: 560862
  2. Yazar: ARMAĞAN YONCA KIRIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ALEV TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan politik iklim ile algılanan çevresel rahatsızlıkların çalışanların kariyer değişikliği niyeti üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Ayrıca, öznel mutluluğun aracı rolü ve varoluşsal sorgulamanın düzenleyici rolü incelenmiştir.Çalışmaya İstanbul merkezli özel sektörden toplam 204 beyaz yakalı çalışan katılmıştır. Hipotezler çoklu regresyon analizi ile test edilmiştir. Demografik değişkenler için ise bağımsız gruplar t-testleri ile tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, algılanan politik iklimin keyfilik boyutu ile çalışanların kariyer değişikliği niyetinin pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Algılanan çevresel rahatsızlıklar ile kariyer değişimi niyeti arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öznel mutluluğun, algılanan çevresel rahatsızlıkların trafik boyutu ile kariyer değişikliği niyeti arasında kısmi aracılık rolünün bulunduğu belirlenmiştir. Varoluşsal sorgulamanın düzenleyici rolü ise desteklenmemiştir. Diğer yandan, demografik değişkenlerin kariyer değişikliği niyeti açısından bir fark yaratmadığı ortaya çıkmıştır. Bu sonuçların olası nedenleri tartışma bölümünde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Son olarak, gelecekte yapılacak araştırmalar için teorik ve pratik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the effects of the perceived political climate and perceived environmental annoyances on employees' career change intention. The mediating role of subjective happiness and the moderating role of the existential quest are also explored. A total of 204 white-collar employees from the private sector based in Istanbul participated in this study. The hypotheses were tested through multiple regression analysis. Furthermore, independent sample t-tests and one-way ANOVA were utilized for the demographic variables. The research results showed that the arbitrariness dimension of perceived political climate and employees' career change intention were positively related. The relationship between perceived environmental annoyances and career change intention, on the other hand, was not found significant. Subjective happiness was found to have a partial mediating effect on the relationship between the traffic dimension of perceived environmental annoyances and career change intention. However, the moderating role of the existential quest was not found. Furthermore, the demographic variables made no difference in terms of career change intention. The possible reasons for these results were argued in the discussion section in detail. Lastly, theoretical and practical suggestions for future research were proposed.