Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerinde bulunan Koru Defterlerinin durum tespiti ve koruma önerileri
Determination of state of Koru Books in state archive of Republic of Turkey and Recommendations of conservation for these books
- Tez No: 560873
- Danışmanlar: DOÇ. MUNA SİLAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Sanat Tarihi, Tarih, Information and Records Management, Art History, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Araştırma konusu olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'ne 2018 yılında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden devredilen ve tamamı 13 adet olan Koru Defterleri seçilmiştir. Çeharkuşe ciltli ve defter şeklindeki bu arşiv belgeleri Osmanlı Devleti zamanında H.1199 (M.1784/1785) ila H.1243 (M.1827/1828) tarihleri arasında oluşturulmuşlardır. Arşiv belgelerinin daha uzun süre korunmasının sağlanabilmesi için yapıldıkları malzemeler, oluşturulma biçimleri ve onları tahrip eden unsurların bilinmesi gerekmektedir. Bu sebeple çalışmanın ilk aşamasında yazı malzemeleri, Türk Cilt Sanatı ve arşiv belgelerini tahrip eden unsurlar hakkında bilgi verilmiştir.Belgeleme koruma onarım çalışmalarının en önemli aşamalarından biridir. Bozulma durumunun tespit edilebilmesi için söz konusu nesnenin mümkün olduğunca detaylı bir şekilde incelenmesi ve belgelenmesi gerekmektedir. Katalog bölümünde her defter için ayrı olarak hazırlanmış belgeleme formları yardımıyla Koru Defterlerinin yazılı olarak ve fotoğrafla belgelemesi ve bozulma durumu tespiti yapılmıştır. Bu aşamada ciltler ve metin kısımları ayrı olarak ele alınmıştır.Son olarak, belgeleme ve bozulma durumu tespiti yapılarak mevcut durumları belirlenen arşiv belgelerinin onarımı ve korunması için uygun koruma yöntemleri araştırılmış, hem tarihi hem de sanatsal değeri olan bu belgelerin arşivlerimizde daha uzun süre varlığını devam ettirebilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
13 Koru Books, handed on Ottoman Archives Unit in State Archives of Republic of Turkey in 2018 by General Directorate Of Land Registers, was chosen as research object. All of these books are thirteen number and have çeharkuşe bound, a shape of book. These books were arrenged between H. 1199 (A.D 1784/1785) and H. 1243 (A.D 1827/1828) in age of Ottoman Empire.Knowledge about which materials archive documets are made of, technique of creating archival documents and devastating factors for these documents is necessary to conserve these documetns longer. For this reason, the information about writing materials, Turkish binding art and devastating factors for archival documents was given at the first stage of this study.Documentation is one of primary stage of conservation and restoration. It is necessary to analyze archival documents as elaborately as possible and to document to determine situation of breakdown of archival documents. In section of catologue, by means of documentation forms arranged separately for each book, Koru Books were documented in writing and by photographing and situation of breakdown of these books were determined. Bounds and text were considered aloofly at this stage.Finally, by documenting and determining stituatin of breakdown, proper ways of protection for conservation and restoration of archival docements were searhced and recommendations for these documents to maintain more longer were made.