Can social media predict soccer clubs' stock prices?
Sosyal medya futbol kulüplerinin hisse senedi fiyatlarını tahmin edebilir mi?
  1. Tez No: 560877
  2. Yazar: AMİRREZA SAFARİ LANGROUDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHA AKHAVAN TABATABAEİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Analitiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Spor oldukça karlı bir iştir ve 4 milyardan fazla takipçisi ile Soccer, dünyadaki en popüler spordur. Spor finansmanı literatüründe, futbol için üç ana borsa fiyatı tahmini yöntemi vardır: maç sonuçlarına dayanarak, maç öncesi beklentilerine dayanarak ve maç önemine dayanarak. Maç öncesi beklentileri için araştırmacıların çoğu, yatırımcıların duygularını belirleyen bahis oranlarını kullandı. Bu tezde, Türkiye Twitter verilerini yatırımcıların duygularının bir başka ölçüsü olarak görüyoruz. Dört büyük Türk futbol takımının futbol maçı sonuçları, duyguları ve hisse senedi getirileri arasındaki bağlantıları analiz ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Sports is a highly profitable business and with over 4 billion followers, Soccer is by far the most popular sport in the world. In the sports finance literature, there are three main methods of stock price prediction for soccer: based on match results, based on pre-match expectations and based on match importance. For pre-match expectations, most of the researchers have used betting odds as a determinant of the investors' sentiments. In this thesis, we consider Turkish Twitter data as another measure of investors' sentiments. We analyze the links between soccer match results, sentiments, and stock returns of the four major Turkish soccer teams.