Helikobakter pilori enfeksiyonunun serum demir ve vitamin b12 düzeylerine etkisi
The effect of helicobacter pylori infection on serumiron and vitamin b12 levels
- Tez No: 560947
- Danışmanlar: UZMAN CEYDA TUNA KIRSAÇLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Helikobakter Pilori dünyada yaygın görülen bakteriyel enfeksiyonlardanbiridir. Erken yaşta edinilmekte ve tedavi edilmediğinde yaşam boyu devametmektedir. Bu çalışmada Helikobakter Pilori enfeksiyonunun demir ve vitaminB12 eksikliği ile ilişkisi, enfeksiyonun eradikasyonu sonrası demir ve vitamin B12eksikliğinin tekrar değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastanemiz Gastroenteroloji Polikliniğine Haziran 2012-Ağustos 2013 tarihleriarasında dispeptik şikâyetlerle başvuran, yaşları 3 ile 18 arasında değişen 1500hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. İlk başvuru sırasında eş zamanlı olaraktam kan sayımı, serum ferritin, vitamin B12 düzeyi, üre nefes testi yapılmış olan519 hasta çalışmaya alındı. Hastaların %37,5'inde Hp enfeksiyonu tespit edildi. Enfeksiyonu olançocukların yaşları daha büyük bulundu (p = 0.001). Cinsiyet, malnütrisyon, obezite,boy kısalığı, evde yaşayan kişi sayısı, sosyoekonomik düzey, anne sütü ve karınağrısıyla ile ilişkisi saptanmadı. Geliş Hb ve MCV değerlerinde Hp varlığına görefarklılık saptanmadı. Helikobakter Pilori enfeksiyonu olan hastaların başvurudakiserum ferritin ve vitamin B12 değerleri daha düşüktü (sırasıyla p=0.001, p0.05). Hastaların %74'üne sadece eradikasyon tedavisiverilirken, %26'sına ilave demir ve/veya vitamin B12 tedavisi verildi. Eradike olançocuklarda sadece eradikasyon tedavisiyle Vitamin B12 düzeyinde yükselmesaptanırken (p=0.001), ferritin düzeyinde fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (Hp) is one of tehe common bacterial infections all overthe world. It is obtained at early ages and goes on lifelong if not treated. In thisstudy it is aimed to evaluate the relationship between Hp infection and iron andvitamin B12 deficiency. We also aimed to reevaluate iron and vitamin B12deficiency after eradication of the infection.We evaluated 1500 patients ranging from 3 to 18 years of age who wereadmitted to our gastrenterology polyclinic with dyspeptic symptoms between June2012 and August 2013. 519 patients who had complete blood count, serum ferritinlevels, vitamin B12 levels and urea berath test in the first visit were included in thestudy.We identified Hp infection in 37,5 % of patients. The ages of children whohad infection were older (p=0,001). There was no relation between Hp infection andgender, malnutrition, obesity, short stature, number of people living in the house.Socioeconomical status, breathfeeding and abdominal pain. There was no differencein hemoglobin (Hb) and mean corpuscular volume (MCV) values in the first visitaccording to the presence of Hp infection.