Total kalça artroplastisi ameliyatı öncesi uygulanan farklı eğitim programlarının hastaların anksiyete ve ağrı düzeylerine etkisi
The effect of different training programs on the anxiety and pain levels of patients before total hip arthroplasty surgery
- Tez No: 560953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AYDIN SAYILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Total Kalça Artroplastisi Ameliyatı Öncesi Uygulanan Farklı Eğitim Programlarının Hastaların Anksiyete Ve Ağrı Düzeylerine Etkisi. Cerrahi girişimlerin başlı başına ağrı ve anksiyete kaynağı olduğu bilinmektedir. Cerrahi girişim planlanan hastalarda ortaya çıkan ağrı ve anksiyete konularında çözüm bulmayı amaçlayan birçok farklı yöntem araştırılmaktadır. Hastaların bilgilendirilmesi de bu yöntemlerden biridir. Bu çalışma, total kalça artroplastisi uygulanacak hastalarda uygulanan farklı eğitim programlarının ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yarı deneysel olarak planlandı. Araştırmanın evrenini Nisan 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında Kırklareli Devlet Hastanesi Ortopedi Kliniği'ne total kalça artroplastisi ameliyatı olmak amacıyla yatan bireyler, örneklemini ise araştırma kriterlerini karşılayan ve araştırmanın amacı açıklanarak izin alınan gönüllü 90 hasta birey oluşturdu. Veri toplama amacıyla oluşturulan soru formu, Görsel Ağrı Değerlendirme Ölçeği (VAS) ve Durumluluk-Süreklilik Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Ameliyattan bir gün önce rutin ameliyat öncesi eğitimi verilen 30 hasta 1. eğitim grubunu, rutin ameliyat öncesi eğitimi ile birlikte servis eğitimi verilen 30 hasta 2. eğitim grubunu, rutin ameliyat öncesi eğitimin ve servis eğitiminin yanısıra ameliyathane eğitimi de verilen 30 hasta 3. eğitim grubunu oluşturmuştur. Verilerin analizi aşamasında istatistiksel analizler için NCSS 2007 programı, tanımlayıcı istatistikler ve parametrik testler kullanılarak yapıldı. 1. grupta, ameliyat öncesine göre ameliyat sonrası durumluk kaygı puanlarındaki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,113; p>0,05). 2. grupta, ameliyat öncesine göre ameliyat sonrası durumluluk kaygı puanlarındaki 9,13±8,43'lük düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,001; p0,05). 3.
Özet (Çeviri)
The Effect of Different Training Programs on the Anxiety and Pain Levels of Patients Before Total Hip Arthroplasty Surgery. Surgery is known to be a source of pain and anxiety in itself. Many different methods aimed at finding solutions to the pain and anxiety issues that arise in patients who are scheduled to undergo surgery are being investigated. Informing patients is also one of these methods. This study was planned semi-experimentally to determine the effect of different training programs on pain and anxiety in patients undergoing total hip arthroplasty. Between April 2018 and December 2018, individuals who were in the Kırklareli State Hospital Orthopaedic Clinic for the purpose of total hip arthroplasty surgery, and 90 voluntary patient individuals whose sample met the research criteria and the purpose of the study was explained and the permission was established. The questionnaire, visual pain Assessment Scale (VAS) and situational-continuity Anxiety Scale were used for data collection purposes. 1 in 30 patients who were given routine pre-operative training the day before surgery. 2 of the 30 patients who were given service training along with routine pre-operative training. training group, routine preoperative training and service training as well as operating room training 30 patients 3. he formed the training group. The NCSS 2007 program for statistical analyses was conducted using descriptive statistics and parametric tests during the analysis phase of the data. 1. the change in post-operative anxiety scores was not statistically significant in the group compared to before the surgery (p=0.113; p>0.05). 2. in the group, 9.13±8.43 decrease in post-operative condition anxiety scores was statistically significant compared to before surgery (p=0.001; p0.05). 3.