Kumlarda tekrarlı yükler altında boşluk suyu basıncı gelişiminin incelenmesi
Investigation of pore pressure generation of sands under cyclic loading
  1. Tez No: 561001
  2. Yazar: BERKAY ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BEKİR AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Deprem sırasında, dalga yayılımına bağlı olarak meydana gelen drenajsız kayma gerilmeleri, zemin danelerinin kayma birim deformasyonlara uğramasına ve bu sebeple boşluk suyu basıncındaki artışa sebep olmaktadır. Artan boşluk suyu basıncı, zemin efektif gerilmesine bağlı olarak zemin rijitliğini düşürmektedir ve daha yüksek kayma birim deformasyon ve boşluk suyu basınçları üretecek bir döngü başlamaktadır. En nihai durumda, boşluk suyu basıncı toplam gerilmeye ulaşarak zemin sıvılaşmasının tetiklenmesine neden olmaktadır. Bu davranışın anlaşılması ve modellenmesi geçmişten günümüze geoteknik deprem mühendisliğinin dikkat çeken konularında birisi olmuştur. Bu tez çalışmasında bu konudaki mevcut çalışmalar incelenmiş ve aralarındaki farklıklara değinilmiştir. Mevcut çalışmalar, dinamik üç eksenli deney sonuçlarına göre irdelenerek modellerin zemine uygunluk derecesi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
During the earthquake, undrained shear stresses due to wave propagation lead to shear deformations of the grains and therefore increase in pore water pressure. These excess pore pressure reduces the soil stiffness due to decrease in effective stress and every cycles results in more deformation as and pore water pressures. In the final case, the pore water pressure yields to total stress causing soil liquefaction to be triggered. Understanding and modeling of this behavior has been one of the notable subjects of geotechnical earthquake engineering from past to present. In this thesis, current studies on this subject are examined and differences between them are mentioned. Existing studies were examined according to dynamic triaxial test results and the degree of applicability of the models to the soil was investigated.