The rise of nationalism and immigration influx in europe
Avrupa da milliyetçiliğin yükselişi ve mülteci akını
  1. Tez No: 561032
  2. Yazar: OTHMAN ABDULLAHI LIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ŞÖHRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Avrupa ya göçler ciddi anlamda artıştadır.Hatta avrupaya göç dünya siyasetinde bile söylemsel bir fenomen olmuştur, fakat Kuzey ile birlikte Fransızların sömürgeleştirdiği Batı Afrika ülkelerinin Fransaya ve Avrupa bu çalışmada Avrupa milliyetçiliğin rönesansı ve avrupa(fransa)daki göç ile birlikte doğan zorluklar ele alınmıştır.Avrupalıların tarafından kalmamalarının nedenleri göstermeyi hedeflemektedir. Öte yandan Fransız hükumeti,fransada milliyetçiliğin teşvik etmek amacıyla girişimlerde bulunmaktadır.Genel olarak Avrupaya ve özellikle ülkelerin herzaman fırsat cenneti olarak görmelerinden dolayı avrupadaki göç meselesi anlamda önem taşımaktadır. Avrupaya olan göçün hem yasal hem yasal dışı yollardan gerçekleştiğinden dolayı,Avrupa göç ve göçmenlere karşı katı politikalar almaya iten bir süreçten geçti diyebiliriz. Bu araştırma Avrupadaki milliyetçilik ve göç akımlarını incelemek için milliyetçilik teorileri olarak benimsemiştir.Bu çalışma Fransız politika oluşturma sürecinin ve politik söylemin fransadaki durumu istikrara kavuşturmasını beklerken başarısız olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışma fransanın batı avrupadaki göç yasaları ve tedbirleri konusunda en sert ülkelerden birine dönüştüğünü doğrulamıştır.Dahası göçmenlerin fransa ve avrupa ekonomisine fayda sağlayacak refah sistemi mevcut değilken refahlarını kolaylaştıracak herhangi bir değişiklikte olmamıştır. Bu çalışma göç kavramında paradikma kaymasının var olduğu sonucunada varmıştır:20.yy boyunca fransanın çekiciliğini olumlu bir faktör olarak bilinen göç kavramının paradikma kayması millet ve vatandaşlık algısının değişmesini sağladı.Sonuç olarak Avrupa göçmenlik konusundaki politikalarının,yasalarını ve önemlerini değiştirmedi,elbette göç akımı denetlenmeli ancak bütün göçmenlerin sorumlu olmadığına ve daha iyi bir ekonomik kullanıma sokulması gerektiğini yakın zamanda dört yaşında bir çocuğu kurtaran yasadışı mali göçmeni olan mamoudou gassama bir örnektir.
Özet (Çeviri)
This study weighed renaissance in European nationalism and the challenges of influx in Europe- France. It attempted to find out the attitude of French towards immigrants and the reason why immigrants face intolerance and discrimination from the French. The French government on the other hand engage in political rhetoric to induce nationalism in France. immigration to Europe in general and to France in particular is on the rise and it has been a discursive phenomenon in world politics but France is a different case, owing to the fact that North Africans and French colonized Africans in West Africa especially always resort to France as heaven of opportunities. This happen though both legal and illegal channels, a process that pushed France into taking stringent policies against immigration over time. This research adopted the theories of nationalism as rhetorical pedestal to study nationalism and immigration influx in France, also those policies did not integrate the immigrants nor stabilized the situation in France. The policies failed to that even through it was capable of doing it and also the study also confirmed that France is turning into one of the toughest countries in western Europe concerning its immigration laws and measures. Furthermost, there no change in welfare system to facilitate the organization of immigrants the way that is beneficial to the economy of France., The study conclude that there is paradigm shift in understanding of immigration as a concept, throughout the 20th century it was considered to be a positive factor that proves France's attractiveness, with that changed the perception of nation and citizenship. France should lessen its policies, laws measures on immigration, the influx , of course must be controlled yet it should be put to better economic use as not all immigrants are liabilities - Mamoudou Gassama ,an illegal immigrant who recently saved a four year old is a case in point.