Bateristlerin beyni farklı mı çalışıyor? Elektrofizyolojik bir değerlendirme
Does the drummer's braın work dıfferently? An electrophysıologıcal evaluatıon
- Tez No: 561116
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç ve Hipotez: Bateristlerin dinlenim, performans sırasında ve sonrasında elde edilen elektriksel beyin aktiviteleri (EEG) ile periferik sinir sistemi elektrodermal deri aktivitelerinin (EDA) kendi içinde ve dinlenim sırasındaki aktivitenin ise müzisyen olmayanlarla karşılaştırılması, beynin üstün özelliklerinden biri olan sanatçı yaratıcılığının nöroelektriksel temelinin beyin dinamiği ve psikofizyolojik yaklaşımla incelenmesi ve ilgili nöral frekans bantlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın hipotezleri: 1-Bateristlerin bazal elektriksel beyin aktivite frekansları, müzisyen olmayanlardan farklıdır. 2-Bateristlerin bazal elektrodermal aktivitesi müzisyen olmayanlardan farklıdır; 3-Bateristlerin performans sırasındaki elektriksel beyin aktivitesi, müzisyen olmayanlardan daha az lateralizedir; 4-Performans sırasında bateristlerin beyin senkronizasyonu bilateral olarak artar; 5-Bateristlerin gerçekleştirdikleri performansı dinlemeleri sırasında, bazal durumuna göre farklı elektriksel beyin aktivitesi oluşur; 6-Bateristlerin gerçekleştirdikleri performansı dinlemeleri sırasında, performans durumuna göre farklı elektriksel beyin aktivitesi oluşur. Yöntem: Araştırmaya 15 baterist ve 15 müzisyen olmayan erkek birey katıldı. Katılımcıların EEG'si prefrontal ve santral bölgeden; EDA'sı ise serçe ve yüzük parmağına bağlanan disk elektrotlarla alındı. Elektrofizyolojik veriler bateristlerde dinlenim (bazal), bateri performansı, performans dinletilirken; müzisyen olmayanlarda ise sadece dinlenimde kaydedildi. Bulgular: Bateristlerin bazal EDA'sı, müzisyen olmayanlardan düşüktü. Bateristler en yüksek EDA'ya performansta sahipti. Bazalde bateristlerin prefrontal α2, prefrontal ve santral β1 ve β2'si, müzisyen olmayanlardan yüksekti. Bateristlerde performansta θ, α2 ve β2 bazaldakinden yüksekti. Performansta δ, θ, β1, β2 ve γ dinleme durumundan yüksekti. Dinlemede prefrontal ve santral α2, bazalden yüksekti. Bilateral elektrotlar karşılaştırıldığında, müzisyen olmayanların bazal C3 γ'sı, C4'ten düşüktü. Bateristlerde C4'te bazal α1, C3'den yüksekti. Bateristlerde C3 β2, C4'den yüksekti. Performansta Fp2'de β2 ve γ, soldakinden yüksekti. Dinlemede Fp2'de δ, soldan yüksekti. Sonuç: EDA'nın bateristlerde, müzisyen olmayanlardan düşük olması, sahne ve gösteriye hazırlıklı olan bateristlerin bazal durumda daha düşük heyecan ve emosyonel uyarılmışlığa sahip olduğunun bir göstergesi olabilir. Bazalde bateristlerde yüksek α2 olması, hafıza, dikkat veya sanatçı yaratıcılığının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Performansda α2 ve β2'nin artması literatüre uygun olarak müzikal ritim oluşturmak üzere yapılan karmaşık hareketlere bağlanabilir. Dinleme sırasında α2 yükselmesi literatürde belirtildiği gibi senkronizasyon veya beyinde gereksiz arka plan işlemlerinin engellenmesi nedeniyle olabilir. Sağlak bireylerden oluşan müzisyen olmayanlarda bazal C3 γ frekansının, sağdan düşük olması hemisfer baskınlığından kaynaklanabilir. Bateristlerde müzik dinleme sırasında Fp2'de yüksek δ aktivasyonu, tonasyonal geçiş bilgisinin sağ hemisferde baskın olarak işlemlenmesi sırasında hafıza, sinyalin farkına varılması, karar verme, hafıza güncellenmesinin süreçte rol almasına bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective and Hypothesis: The electrical brain (EEG) and peripheral nervous system (EDA) activity obtained during the resting (basal), performance and listening sessions in drummers were compared in within-subject design was the aim of this study. Also, it was aimed that comparison between drummers and non-musicians' neuroelectrical activity during the basal session to investigate the neuroelectrical basis of the artist's creativity with a brain dynamics and psychophysiological approach and to determine the neural frequency bands. The hypotheses of the study: 1-The electrical brain frequencies and electrodermal activity of the drummers differ from non-musicians; 2-The brain activity of the drummers during the performance is less lateralized than the non-musicians; 3-During the performance, the brain synchronization of the drummers increases bilaterally; 4-During the listening performance of the drummers, different electrical brain activity occurs according to the basal condition of them; 5-During the listening, different electrical brain activity occurs according to performance. Method: Fifteen drummers and 15 non-musicians participated in this study. The EEG of the participants recorded from prefrontal and central region. The EDA obtained via disc electrodes that placed to the little and ring finger. Electrophysiological recording was made during the basal, performance of drumming and listening sessions in drummers; only in the basal session in non-musicians. Results: The basal EDA of the drummers was lower than the non-musicians. The drummers had the highest EDA during the performance. Prefrontal α2, prefrontal, and central β1 and β2 in drummers were found to be higher than in non-drummers in the basal session. The drummers were had higher α2 and β2 during the performance. In performance, δ, θ, β1, β2, and γ were higher than in listening. Prefrontal and central α2 during the performance were higher than basal. Comparison of the bilateral electrodes shows that the basal C3 γ of non-musicians was smaller than C4. The baseline α1 in C4 was higher than C3, and the C3 β2 was higher than C4 in the drummers. In performance, Fp2 β2 and γ were higher than the left. In listening, Fp2, δ was higher than left. Conclusion: Having lower EDA in drummers may be an indication that drummers who are prepared for the stage and show have lower excitement and emotional excitability in the basal. Having a high α2 may be considered as an indicator of memory, attention or artistic creativity in the drummers. The increase in α2 and β2 during the performance may be due to complex movements to compose the rhythm of the music. The higher α2 during listening is in the same direction as the literature and may be due to synchronization or to inhibiting unnecessary background processes in the brain. The lower γ in C3 in the basal may be due to the dominance of the hemisphere of right-handed non-musicians. The higher Fp2 δ may be due to the processing of memory, signal detection, decision making, and updating of memory during the predominant processing of tonal transition information in the right hemisphere during the listening of music in right-handed drummers.