Farklı egzersizler uygulanan ratlarda koenzim Q10 takviyesinin serum, kalp kası ve iskelet kaslarinda tümstatin ekpresyonlarına ve lipit profiline etkisi
The effects of coenzyme Q10 on tumstatin expression and lipid profile in serum, cardiac muscle muscles and skeletal muscles of rats implemented with different excercise
- Tez No: 708058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK AKÇINAR, PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışma sıçanlara koenzim Q10 (CoQ10) takviyesi ile birlikte uygulanan farklı yoğunluktaki egzersizlerin tümstatin ekpresyon düzeyleri ve sıçan lipit profili üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Yapılan deneysel çalışmada 42 adet 8 haftalık erişkin Wistar albino ırkı erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele kontrol, CoQ10 takviye, aerobik ve anaerobik egzersiz, aerobik CoQ10, anaerobik CoQ10 takviye+egzersiz şeklinde 6 gruba ayrıldı. Tüm gruplar (kontrol ve CoQ10 grubu hariç) ilk haftayı koşu bandına ve egzersiz protokolüne hazırlık evresi olarak geçirdi. CoQ10 takviyesi gavaj yöntemi ile verildi. Tüm sıçanlara ait serum örnekleri, iskelet ve kalp kası dokuları -80 ˚C'de muhafaza edildi ve tümstatin seviyeleri ELISA yöntemiyle tespit edildi. Histolojik çalışmalar için ise sıçanlardan alınan iskelet ve kalp kası dokuları formaldehitte tespit edildi ve takip serilerinden geçirilerek parafin bloklara gömüldü. Parafin bloklardan mikrotom ile 5-6 µm kalınlığında kesitler alındı ve alınan kesitler immünohistokimya metodu ile boyandı. Boyanan preparatlar araştırma mikroskobunda incelendi ve fotoğraflandı. Bulgular: Çalışmanın sonunda sıçan canlı ağırlıkları, serum HDL, VLDL, trigliserit ve kolesterol seviyeleri gruplar arasında anlamlı düzeyde farklıydı. Yine kalp ve iskelet kası homojenatlarındaki tümstatin seviyelerinde gruplar arasında anlamlı farklılıklar izlendi. Bu farklılıklar immünohistokimya metodu ile boyanan preparatlar tarafından desteklendi. Sonuç: Çalışmada, egzersiz yoğunluğu ve CoQ10 takviyesi lipit profilini önemli düzeyde etkileyerek HDL, VLDL, trigliserit ve kolesterol seviyelerini iyileştirdiği gözlemlendi. Ayrıca egzersiz yoğunluğu ve CoQ10 takviyesi tümstatin salınım düzeyini de etkiledi. Dolayısıyla bu etki kalp ve iskelet kasında anjiyogenezi yeniden modelledi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of exercises with different intensities, which were implemented to rats with coenzyme Q10 (CoQ10) supplementation, on tumstatin expression levels and lipid profile levels. Material and Method: In this experimental study, 42 8 weeks old adult male Wistar albino rats were used. Rats were randomly divided into 6 groups as control, CoQ10 supplementation, aerobic and anaerobic exercise, aerobic CoQ10, anaerobic CoQ10 supplementation+exercise. All rats (except for the control and CoQ10 groups) spent the first week in preparation for the treadmill and exercise protocol. CoQ10 supplementation was administered by the gavage method. Serum samples, skeletal, and cardiac muscle tissues of the rats were stored at -80 ˚C and tumstatin levels were measured by ELISA method. For the histological studies, skeletal and cardiac muscle tissues from rats were analyzed in a formaldehyde solution and embedded in paraffin blocks after passing through follow-up series. From the paraffin blocks, sections with 5-6 µm thicknesses were extracted via microtomes and the sections were dyed according to the immunohistochemistry method. The dyed slides were examined and photographed under a research microscope. Results: At the end of the study, body weights, serum HDL, VLDL, triglyceride and cholesterol levels of the rats were significantly different between the groups. Additionally, significant differences were observed between the groups in tumstatin levels in terms of the heart and skeletal muscle homogenates. These differences were supported by the slides dyed according to the immunohistochemistry method. Conclusion: In our study, it was observed that exercise intensity and CoQ10 supplementation significantly affected the lipid profile, improving HDL, VLDL, triglyceride, and cholesterol levels. Furthermore, exercise intensity and CoQ10 supplementation affected the level of tumstatin expression. It was observed that the angiogenesis was remodeled in the heart and skeletal muscles thanks to these effect.