Koenzim Q10 takviyesi verilen ratlarda yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz (HIIT) uygulamasının BDNF/GFAP/irisin eksenindeki değişikliklerin kas uyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of high intensity interval exercise (HIIT) application on muscle compliance of changes in BDNF/GFAP/İrisin axis in rats supplemented with coenzyme Q10
  1. Tez No: 936345
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL, PROF. DR. CANAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Nöroloji, Spor, Biochemistry, Neurology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma koenzim Q10 takviyesi ile regüle edilmiş yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz (HIIT)modeli uygulanan deney hayvanlarında, irisin salınım düzeyi, beyin türevli nörotrofik faktör (BDNF) ve glial fibrilik asit proetini (GFAP)seviyelerinin hangi düzeyde etkilenerek nörogenez süreçlerini destekleyebilme yetisi kazandıklarını ve bu yetinin kas dokusunda mitokondriyal yoğunluk üzerindeki olası etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Gerçekleştirilen deneysel çalışmada 48 adet 8 haftalık yaşta Wistar Albino ırkından olan erkek rat kullanıldı. Ratlar kontrol, koenzim Q10, yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz ve koenzim Q10 takviyeli HIIT grubu olmak üzere randomize şekilde 4 gruba ayrıldı. Çalışmadaki tüm egzersiz grupları ilk haftalarını koşu bandına uyum ve aerobik koşu uyumu şeklinde geçirdi. İkinci hafta anaerobik koşu uyumu ve HIIT'e uyum şeklinde geçirdi. Sonraki dört hafta boyunca HIIT protokolü haftada 5 gün uygulandı ve takviye gruplarına 10 mg/gün dozda koenzim Q10 gavaj yolu ile verildi. Çalışmada altıncı haftanın sonunda tüm ratlar sakrifiye edildi ve tüm ratlara ait serum, hipokampüs bölgesi, soleus ve plantaris kaslarına ait dokular -80o C 'de muhafaza edildi. 6 adet ratın hipokampüs bölgesine ait dokular BDNF ve GFAP verileri histolojik değerlendirme için ayrıldı. 6 ratın hipokampüs dokuları ile soleus ve plantaris kaslarına ait dokular ise Elisa yönteminde kullanılmak üzere ayrıldı. BDNF ve GFAP, irisin, sitrat sentaz ve kortikosteron aktivasyonu ile ilgili değerlendirmeler sandviç Elisa yöntemi ile değerlendirildi. Elde edilen bulgular doğrultusunda, vücut ağırlık değerlerinde egzersiz yapan grupların Q10 grubuna göre daha düşük vücut ağırlığına sahip olduğu, boy uzunluğunda ise takviye ve egzersiz grupları kontrol grubuna göre anlamlı farka sahip olduğu, gruplar arası kortikosteron değerleri ise takviye grubunun en düşük değere sahip olduğu yönündedir. Egzersiz yapan grupların hem irisin seviyelerinde hemde her iki kas grubunda da sitrat sentaz aktivitelerinde artma olduğu tespit edildi. BDNF değerlerinde en yüksek seviye takviye alan egzersiz grubunda, GFAP düzeyleri kontrol grubuna göre tüm gruplarda azalma gösterdi. Kullanılan egzersiz yönteminin HIIT protokolüne ek olarak uyum haftası içermesi, stres seviyesini en aza indirgeyen bir egzersiz protokolünden oluşması ve takviye ile regülasyonu, sağlıklı ve stres azaltıcı bir yöntem olarak düşünülebilir ve hipokampüste öğrenme süreçlerini destekleyerek inflamasyonu azaltıcı terapötik bir etki gösterebilir. Anahtar Kelimeler : HIIT, Koenzim Q10, Hipokampüs, Nörogenez, BDNF, GFAP, İrisin, Sitrat Sentaz, İskelet kası
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the level of irisin secretion, brain-derived neurotrophic factor (BDNF) and glial fibrillic acid protein (GFAP) levels in experimental animals subjected to a highintensity interval exercise (HIIT) model regulated by coenzyme Q10 supplementation, to what extent they gain the ability to support neurogenesis processes and the possible effects of this ability on mitochondrial density in muscle tissue. In the experimental study, 48 8-week-old male Wistar Albino rats were used. The rats were randomly divided into 4 groups as control, coenzyme Q10, HIIT and coenzyme Q10 supplemented HIIT group. All exercise groups in the study spent their first weeks in the form of treadmill adaptation and aerobic running adaptation. The second week was spent in the form of anaerobic running adaptation and HIIT adaptation. For the next four weeks, a HIIT protocol was applied 5 days a week and 10 mg/day coenzyme Q10 was given to the supplement groups by gavage. At the end of the sixth week in the study, all rats were sacrificed and the serum, hippocampus region, soleus and plantaris muscle tissues of all rats were stored at -80o C. BDNF and GFAP data of the hippocampus region of 6 rats were separated for histological evaluation. Hippocampus tissues of 6 rats and tissues of soleus and plantaris muscles were separated to be used in the Elisa method. Evaluations related to BDNF and GFAP, irisin, citrate synthase and corticosterone activation were evaluated with the sandwich Elisa method. According to the findings, the exercise groups had lower body weights than the Q10 group in terms of body weight values, the supplement and exercise groups had a significant difference compared to the control group in terms of height, and the supplement group had the lowest corticosterone values between the groups. It was determined that there was an increase in both irisin levels and citrate synthase activities in both muscle groups in the exercise groups. The highest level of BDNF values was in the exercise group that received supplementation, while GFAP levels decreased in all groups compared to the control group. The fact that the exercise method used included an adaptation week in addition to a HIIT protocol, an exercise protocol that minimizes stress levels, and its regulation with supplementation can be considered a healthy and stress-reducing method and may have a therapeutic effect in reducing inflammation by supporting learning processes in the hippocampus. Key Words : HIIT, Coenzyme Q10, Hippocampus, Neurogenesis, BDNF, GFAP, Irisin, Citrate Synthase, Skeletal muscle