Türkiye ekonomisinde Kaldor'un Büyüme Yasası çerçevesinde sanayileşme ve büyüme ilişkisi: Ampirik bir çalışma (1960-2017)
The relationship of industrialization and economic growth within the Kaldor's Growth Law framework in Turkish economy: An empirical study (1960-2017)
  1. Tez No: 561197
  2. Yazar: KAMURAN OSKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA BALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ekonomik büyüme, kuşkusuz, ülkelerin iktisadi faaliyetlerinin en önemli amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda birçok belirleyici faktörü olan ekonomik büyümenin sürdürülebilir olabilmesinin sanayi sektörünün büyümesine bağlı olduğu görüşü, ekonomik büyüme literatüründe en çok üzerinde durulan konulardan birisidir. Bu konuda birçok teorik ve uygulamalı çalışma yapılmış olmasına karşın, sanayi sektörü ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye dair ilk çalışmayı Post Keynesyen İktisadın öncülerinden olan Nicholas Kaldor (1966) yapmıştır. Kaldor'un, sanayi sektörü ile ekonomik büyüme ilişkisine dayanan mevcut üç yasası vardır. Sanayi sektörünün ekonomik büyümenin motoru olduğu görüşü Kaldor'un ilk yasasını, sanayi sektörü işgücü verimliliği artışı ile toplam sanayi üretimi artışı arasındaki pozitif ilişki ikinci yasasını ve sanayi üretimi artışı ile ekonominin toplam verimlilik artışı arasındaki pozitif ilişki ise üçüncü yasasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada Kaldor'un ilk yasası Türkiye'de 1960-2017 yılları arası dönem için zaman serileri yöntemiyle araştırılmıştır. Yıllık verilerle En Küçük Kareler (EKK) yöntemi kullanılarak yapılan regresyon tahmininde iki değişken arasında pozitif yönlü bir ilişki elde edilmiş olup çalışmanın sonuçlarının Kaldor'un ilk yasasını destekler nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth is undoubtedly the most important aim of the economic activity of countries. In this context, the direct relation between the sustainability of economic growth and industrial sector is one of the most emphasized issues in the economic literatüre. Nicholas Kaldor (1966), one of the pioneers of Post Keynesian economics, made the first study on the relationship between industrial sector and economic growth, despite many theoretical and practical studies on this subject. Kaldor has three existing laws based on the relationship between the industrial sector and economic growth. Kaldor's first law is that the industrial sector is the engine of economic growth. The second law defines the positive relationship between the increase in labor productivity and the increase in total industrial production. Kaldor's third law explains the positive relationship between the increase in industrial production and the increase in total productivity in the economy. In this study, Kaldor's first law for the period between 1960-2017 years in Turkey were investigated by time-series method. Using the annual data, it was concluded that there was a positive correlation between two variables in the regression estimation made by Least Square (OLS) method. This situation supports the first law of Kaldor.