Exploring experienced science teachers' topic-specific pedagogical content knowledge in teaching ecosystems
Deneyimli fen bilimleri öğretmenlerinin ekosistemlerin öğretimine ilişkin konuya özel pedagojik alan bilgisinin incelenmesi
- Tez No: 561196
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmada, deneyimli ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin ekosistem öğretimine ilişkin alan bilgisi ve konuya özel pedagojik alan bilgisinin araştırılması amaçlanmıştır. Veriler Ankara'da iki farklı devlet okulunda çalışan ve yedinci sınıf seviyesinde ekosistem konusunu öğreten iki fen bilimleri öğretmenlerinin katılımıyla yapılandırılmış görüşme soruları ve ders gözlemi yolu ile elde edilmiştir. Verilerin analize tümevarım ve tümdengelim kodlamaları kullanılarak nicel olarak analiz yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, fen bilimleri öğretmenlerinin ekosistemlerde enerji akışı, komünite ve ayrıştırıcı gibi temel ekolojik de kavramlarına yönelik bilgi eksiklerinin olduğunu göstermiştir. Katılımcıların konuya özel pedagojik alan bilgisine yönelik bulgular, fen bilimleri öğretmenlerinin öğretim programında yer alan kazanımları hatırlamamalarına rağmen, fene karşı yönelimlerinin bu kazanımları öğrencilere aktarmak üzerine yoğunlaştığını göstermiştir. Ek olarak, fen bilimleri öğretmenleri öğretim programındaki yatay ve dikey ilişkileri kurmakta zorlanmışlardır. Bunun yanı sıra, fen bilimleri öğretmenlerinin öğrencilerin sahip olabileceği muhtemel öğrenme zorluklarını tahmin etmelerine rağmen, ders gözlemlerinde bu zorlukları tespit etmek veya gidermek amacıyla herhangi bir yapılandırmacı yöntem kullanmadıkları saptanmıştır. Ayrıca fen bilimleri öğretmenlerinin görüşmeler sırasında alan gezisi gibi öğrenci merkezli etkinliklerden bahsetmelerine rağmen, derste sadece direkt anlatım ya da soru sorma gibi öğretim tekniklerini kullandıkları gözlemlenmiştir. Son olarak fen bilimleri öğretmenlerinin alternatif değerlendirme tekniklerini fazla kullanmadıklarını ve ölçme ve değerlendirme bilgilerinin yeterli düzeyde olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore experienced in-service middle school science teachers' substantive content knowledge and topic-specific pedagogical content knowledge (TSPCK) regarding ecosystems. Data were gathered from two science teachers who were teaching concept of ecosystem in the seventh grade level in two different public schools in Ankara, Turkey. Semi-structured interview questions and classroom observations were used to collect data. Data were analyzed qualitatively by inductive and deductive coding. Findings of the study showed that science teachers had lack of substantive knowledge regarding ecosystems since they had partially addressed the basic ecology concepts. It was pointed out that teachers had lack of knowledge especially in energy flow in ecosystems, decomposers and community concepts. Results of the participants' TSPCK revealed that their orientations towards science teaching were based on transmitting objectives prescribed in the science curriculum to the students even though they could not know all the objectives. Additionally, participants could not link the vertical and horizontal relations successfully. Although science teachers knew some possible learning difficulties of students, in classroom observations it was noted that they did not use any constructivist method to neither identify students' alternative ideas nor eliminate them. Furthermore although teachers mentioned some student-centered activities like field trip for teaching ecosystems in interviews, they only used teacher-centered instructional strategies such as questioning and direct instruction. Lastly participants had deficit in using alternative assessment techniques regarding knowledge of measurement and assessments.