Young learners' attitudes and motivation towards learning English in terms of Dörnyei's theory of motivation
Genç öğrenenlerin Dornyei'nin öz motivasyon düzeyleri aracılığıyla İngilizce öğrenimine tutum ve motivasyonları
  1. Tez No: 561209
  2. Yazar: GÜLŞAH ZEYREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç öğrenenlerin Dornyei'nin öz motivasyon düzeyleri aracılığıyla İngilizce öğrenmeye yönelik tutumlarını ve motivasyonlarını tespit etmektir. Bu çalışma, 45 ilköğretim 2. sınıf öğrencisiyle İzmir Gaziemir'de bir özel okulda gerçekleştirildi. İngilizce bir ilkokul branş dersi olarak verilmektedir. Nitel verileri toplamak için; Görüşme formları ve Gözlem formu bu çalışmanın danışmanı ve araştırmacısı tarafından geliştirilmiştir. Dörnyei ve Csizer (2006) ve Ryan (2005) tarafından yapılan bir anketten alınmıştır. Anket, yanlış yorumlamaları önlemek için araştırmacı tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, olumlu öğrenme koşullarının ve faaliyetlerinin, genç öğrenenlerin İngilizce öğrenme tutumlarını ve motivasyonlarını belirlemede önemli faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Öğrencilerin İngilizce öğrenmeye karşı tutumları olumlu bulunmuş ve İngilizce öğrenmek için içsel motivasyonları olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the young learners` attitudes and motivation towards learning English via Dornyei`s motivational self-system. This study was carried out in a private school in Gaziemir, İzmir with 45 primary school 2nd grade students. English has been taught as a primary school subject. For qualitative data gathering; Interview schedules and Observation Checklist were developed by the advisor and the researcher of this study. It was adopted from Dörnyei and Csizer (2006) and from a questionnaire by Ryan (2005). The questionnaire was translated by the researcher into Turkish in order to avoid misinterpretations. The results revealed that positive learning environment and activities were significant factors in determining young learnes' attitudes and motivation to learn English. The students' attitudes were mainly positive towards learning English and they had intrinsic motivation to learn English.