The effect of flipped classroom model on the vocabulary learning and retention of young EFL learners
Tersyüz edilmiş sınıf modelinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen küçük yaştaki öğrencilerin kelime öğrenimi ve kalıcılığı üzerine etkisi
- Tez No: 721343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, ters yüz sınıf modelinin küçük yaştaki öğrencilerin İngilizce derslerinde kelime öğrenimi üzerindeki etkilerini araştırmayı ve kelime gelişimi için ters yüz sınıf modelinin kullanımına ilişkin eğitmenlerin gözlemlerini ve velilerin bakış açılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Mevcut çalışmada karma yöntem araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları Türkiye'de bir ilkokulda öğrenim gören 50 çocuktur. Nicel veriler ön, son ve kalıcılık testi sonuçlarıyla toplanmıştır. Ayrıca velilerin ters yüz sınıf modeli kullanımının çocukları üzerindeki etkisine ilişkin algı ve görüşlerini belirlemek için uygulama sonunda yapılan odak grup görüşmelerinden nitel veriler elde edilmiştir. Nitel verilerin bir diğer kaynağı da araştırmanın uygulanması sırasında öğrencilerden gözlem yoluyla elde edilen sınıf gözlemleridir. Nicel veriler SPSS 25 kullanılarak, nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, deney grubu öğrencilerinin kelime öğrenme performansı ve bu kelimelerin akılda kalıcılık düzeylerinin kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek olduğunu ve bu sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, deney grubunun kelime öğrenme performans düzeylerinin kontrol gruba göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Testlerin sonuçları ayrıca deney grubu öğrencilerinin kelime hatırlamalarının kontrol gruptaki öğrencilere göre daha yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Sınıf gözlem analizi, ters yüz sınıf modelinin küçük yaştaki öğrencilerin kelime öğrenimini, dil başarısını, sınıf içi performansını ve dil öğrenmeye yönelik tutumlarını olumlu etkilediğini göstermiştir. Odak grup görüşmelerinin veri analizi, ebeveynlerin ters yüz sınıf modeli hakkında olumlu görüşlere sahip olduğunu da göstermiştir. Ayrıca veliler, ters yüz sınıf modelinin çocuklarının dili anlama, öğrenme motivasyonu ve dil başarısını artırdığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the flipped classroom model on young learners' vocabulary learning in EFL classrooms and reveal the instructors' observations and parents' perspectives on using the flipped classroom model for vocabulary development. A mixedmethods research design was used in the current study. The participants of the study were 50 young learners studying in a primary school in Turkey. Quantitative data were gathered through pre, post, and retention tests. In addition, qualitative data were obtained from the focus group interviews conducted at the end of the implementation to identify the parents' perceptions and views about the effect of the usage of the flipped classroom model on their children. Another source of the qualitative data was the classroom observations obtained through observing the learners during the implementation of the study. SPSS 25 was used to analyze the quantitative data, and content analysis was used to analyze the qualitative data. The results revealed that the levels of vocabulary learning performance and retention of these items for the experimental group learners were higher than those of the control group learners, and these results were statistically significant. The results indicated that the levels of vocabulary learning performance of the experimental group were significantly higher than those of the control group. The results of the tests also showed that the experimental group learners' retention of vocabulary was also higher than the learners of the control group. The classroom observation analysis illustrated that the flipped classroom model positively affected the young learners' vocabulary learning, language achievement, in-class performance, and attitudes towards language learning. The data analysis of the focus group interviews also illustrated that parents had positive opinions about the flipped classroom model. Furthermore, parents pointed out that the flipped classroom model raised their children's language comprehension, learning motivation, and language achievement.