Yüksek sıcaklığın atık PET agregalı harçların özelliklerine etkisi
The effect of high temperature on the properties of mortar containing PET aggregate
  1. Tez No: 561269
  2. Yazar: GÜLHAN BELLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, yüksek sıcaklığın atık PET agrega içeren harçların özelliklerine etkisi incelenmiştir. Hacimce %0, %2.5, %5, %10, %20 ve %30 oranlarında PET agrega ikamesiyle toplam 6 adet farklı karışım hazırlanmıştır. Harç numuneleri üzerinde taze birim ağırlık ve yayılma tablası deneyleri yürütülmüştür. Numunelerin yüksek sıcaklık karşısındaki davranışlarını belirlemek amacıyla elektrikli fırında 100, 150, 200, 250, 300 ve 400 °C sıcaklıklara kadar ısıtılmıştır. Bu sıcaklıklarda 1, 2 ve 3 saat süreyle bekletilmişlerdir. Yüksek sıcaklığa maruz bırakılmış numunelerin ağırlık kaybı, ultrases geçiş hızı, eğilme ve basınç dayanımı değerleri ölçülmüştür. PET agrega miktarının artması ile harç kıvamının ve birim hacim ağırlığının azaldığı tespit edilmiştir. Uygulanan tüm sıcaklık süreleri için sıcaklığın artması ile birlikte numunelerin ağırlık kayıplarının arttığı görülmüştür. Tüm karışımlarda sıcaklığın ve PET agrega miktarlarının artması ile birlikte ultrases geçiş hızı, eğilme dayanımı ve basınç dayanımı değerlerinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of elevated temperature on the properties of mortar containing waste PET aggregates was investigated. Six different mixtures were prepared by using waste PET aggregates in substitution ratios of %0, %2.5, %5, %10, %20 and %30 by volume. The fresh unit weights and flow table tests were carried out on mortar samples. The hardened specimens were left in the electric furnace at the temperature of 100, 150, 200, 250, 300 and 400 °C in order to determine the behavior of the specimens at elevated temperatures. They were left for 1, 2 and 3 hours at these temperatures. The weight loss, ultrasonic wave velocity, flexural and compressive strengths values of the specimens which were exposed to elevated temperatures were measured. It was determined that, the consistency and fresh unit weight of specimens decreased depending on increasing amount of waste PET aggregate. It was observed that, the weight loss of the samples increased with increasing temperature for all applied temperature periods. Also, it was observed that, ultrasonic wave velocity, flexural and compressive strengths values of the specimens decreased depending on increasing temperature and amount of waste PET aggregate in all mixtures.