Amerika Birleşik Devletlerine Türkiye'den göç eden işgücünün analizi: New Jersey paterson bölgesi araştırması
Labor force analysis immigrants to the united states from Turkey: New jersey Paterson area survey
  1. Tez No: 561314
  2. Yazar: RECEP UZUNALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tarihsel süreç içerisinde Türkiye'den ABD'ye göç eden Türk göçmenlerinin işgücü piyasasınındaki konumunu ve sorunları tespit etmektir. Çalışma, ABD'nin New Jersey Eyaleti'nin Paterson Bölgesi'nde yaşayan Türk göçmenlerine, internet üzerinden veya birebir olmak üzere 142 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle, Türklerin ABD'deki işgücü piyasasındaki rolünü ve sorunlarını tespit etmek için bölgenin yapısına uygun işgücü parametreleri ve demografik parametreler belirlenmiştir. Bu parametreler ışığında hazırlanan orijinal anket yöntemi ile veriler toplanmış, elde edilen veriler SPSS versiyon 24 programında analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, Türkiye'den ABD'ye göç edenlerin ağırlıklı olarak Marmara ve İçanadolu Bölgesi'nden göç ettiği tespit edilmiş ve orta yaş grubunun daha çoğunlukta olduğu gözlenmiştir. Ülkeye gelenlerin genelde lise ve üniversite mezunu olduğu, büyük çoğunluğunun ekonomik amaçlı göç ettiği belirlenmiştir. Türklerin bölgede aşçı, satış elemanı, mühendis, marangoz, garson gibi genelde düşük nitelikli işlerde çalıştığı tespit edilmiştir. ABD'ye göç eden Türklerin yaşadığı bölgede birbirleriyle ilişki ağının zayıf olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada Türklerin gelecek yıllarda Türkiye'ye dönme eğilimi içinde olduğu gözlenmiştir. İşgücü piyasası açısından değerlendirildiğinde, araştırmaya katılan katılımcıların, sosyal güvenlik haklarından yararlandığı, fakat sendikal faliyetlerinin çok düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. Türklerin yaşadıkları bölgede işisz kalma kaygılarının orta seviyede olduğu, çoğunluğunu 45 saat ve üzeri çalıştığı, yaptığı işten dolayı toplumda saygınlık gördüğü tespit edilmiştir. Analizde, Türklerin diğer göçmenlerle genelde aynı seviyede ücret aldığı fakat ABD vatandaşına göre daha düşük bir ücrete sahip olduğu tespiti yapılmıştır. Araştırmada, Türklerin aldıkları eğitimle yaptıkları mesleğin uyumsuz olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte Türklerin iş bulma sürecinde ayrımcılığa uğradığı, işverenlerin eşit fırsatlar sunmadığı, iş bumla sürecinde ABD istihdam kurumlarının yeterince yardımcı olmadığı yapılan analiz sonucunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the position of and problems encountered in the labor market by the Turkish immigrants, who had emigrated from Turkey to the USA within the historical process. The study involves 142 Turkish immigrants living in the Paterson District of USA's State of New Jersey, who were interviewed online or face to face. The quantitative research method was used in the study. Through this method, labor force parameters and demographic parameters that are suitable for the region's structure were identified for the purpose of determining the role and problems of Turks in the US labor market. Data was collected through the original interview method prepared in the light of these parameters, and the data thus obtained was analyzed using the SPSS version 24 software. The analysis revealed that most of those who had emigrated from Turkey to the USA are from Turkey's Marmara and Central Anatolia regions, and are mostly consisted of the middle-age group. It was determined that most of those arriving in the country are high school and university graduates, and had immigrated for economic reasons. Another finding was that Turks are generally employed in low-skilled labor in the region, such as being a cook, sales personnel, engineer, carpenter, and waiter. The network of interrelations between the Turks who are immigrants in the region to which they had immigrated in the USA was found to be weak. The study also revealed that the Turks are inclined to return to Turkey in the future. From a labor market point of view, it was observed that those participating in the study benefit from social security benefits, while their trade union activities were found to be at a very low level. It was found out that unemployment concerns are at medium level in the region inhabited by the Turks, that most of them work 45 hours or more, and that they are respected in the society in any way due to their jobs. The analysis further determined that the Turks are paid wages that are generally equal to that of other immigrants, while these wages are lower compared to those of US citizens. The research has further shown that the jobs occupied by the Turks are incompatible with their education. However, it was also found out as a result of the analysis that Turks suffer from discrimination during job-seeking, that employers do not offer equal opportunities to them, and that US employment agencies are not sufficiently helpful during their job-seeking.