Üniversite öğrencilerinin online oyuna ilişkin tutum ve davranışları: Bir yapısal eşitlik model önerisi
University students' attitudes and behaviors related to online game: A structural equation model proposal
  1. Tez No: 561456
  2. Yazar: YUSUF BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Olasılık Teorisi ve Olasılık Süreçleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, üniversite öğrencilerinin online oyun oynamalarına etki eden faktörlerin önerilen bir yapısal model ile araştırmaktır. Bu kapsamda teknoloji kabul modeli ve planlı davranış kuramı ile bütünleştiren teorik bir araştırma modeli kullanılacaktır. Teknoloji Kabul Modeli, bireylerin genel olarak davranışlarını ve özel olarak teknolojiyi kullanma veya kullanmama konusundaki eğilimlerini açıklamak ve daha önemlisi tahmin etme sürecinde araştırmacılara önemli fikirler verebilmektedir. Planlı Davranış Teorisi ise belirli bir bağlamda gerçekleşen insan davranışlarını açıklamak ve tahmin etmek amacıyla tasarlanmış bir kuramdır. Oyun bağımlılığı bir tür teknoloji bağımlılığı türü olarak kabul edilmekle birlikte internet bağımlılığı alt kategorisinde de değerlendirilmektedir. Bu sebeple oluşturulacak olan oyun bağımlılığı modelinde teknoloji kabul modeli ve planlı davranış kuramı esas alınacaktır. Önerilen modelin uyumunun sınanmasında Yapısal Eşitlik Modellemesi(YEM) kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the factors affecting the online play of university students with a proposed structural model. In this context, a theoretical research model will be used which integrates with technology acceptance model and planned behavior theory. The Technology Acceptance Model is able to provide insight to researchers in explaining their behavior in general and their tendency to use technology in particular, and, more importantly, in the process of estimating. The Theory of Planned Behavior is a theory designed to explain and predict human behavior in a particular context. Although gaming addiction is considered as a kind of technology addiction, it is also considered in the Internet addiction sub-category. Therefore, in the game addiction model to be created, the technology acceptance model and planned behavior theory will be taken as the basis. Structural Equation Modeling (SEM) will be used in testing the compatibility of the proposed model.