Stronsuyum molibdatlarda izotop değişimi reaksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 56147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLTEN ATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI. ÖZET Sironsuyum Mol ibdatlarda izotop Değişimi Reaksiyonlarının incelenmesi Bu çalışmada sodyum mol ibda t çözeltisinin stronsuyum klorür çözeltisi ile konduk tome tr ik titrasyon reaksiyonundan bileşikleri farklı stronsuyum polymolibdatlar çöktürüldü. Bu stronsu-yum polymolibdat örnekleri ile stronsuyun nitrat ve sodyum molibdat çözeltileri arasındaki haterogen yerdeğ i şt i rme reaksiyonları izleyici izotoplar olarak Sr-90 ve Mo-93 radyoizotopları kullanılarak incelendi, Çöktürme ortamının düşük pH değerlerinde kısmen polimer özellikte s t-r onsuyum polymolibdatlar elde edildi, Bu özelliğe bağlı olarak izotopik yer değiştirme yüzdelerinin ortamın PH değeri arttıkça azaldığı gözlendi Konsantrasyonun etkisini araştırmak için reaksiyonlar lO-'H, 1 0~2M, IO-3M, 10-*M, 1 0~SM çözeltiler kullanılarak yapıldı, Sr-90/ A- örneği reaksiyonlarında düşük ve en yüksek konsantrasyonlarda yer değiştirme yüzdesinin düşük olup ara değerlerde arttığı bulundu, Yerdeğiştirme yüzdesi üzerine sıcaklığın etkisini incelemek için deneyler 25°C_, 50°C, 75°C ' de gerçekleştirildi. Sıcaklık arttıkça izotopik yerdeğiştirme yüzdelerinin arttığı görüldü, İzotopik yer değiştirme yüzdeleri kullanılmak suretiyle Freundlich adsorpsiyon izotermleri için değerler hesaplanarak adsorbanın uniform olup -64-olmadığına bakıldı. Deneysel verilerle Dubinin- Radushkevish izoterminin lineer regresyonla parametreleri bulundu ve yerdeğiştirrae kapasiteleri ile reaksiyonların ortalama enerjileri hesaplandı. Buradan düşük sıcaklıklarda reaksiyonların spesifik adsorpsiyon, Sıcaklık arttıkça izotop değişimi meydana geldiği görüldü. Değişik sıcaklıklarda denge konsantrasyonlarının 1 /T'ye karşı grafiğinden reaksiyon entalpileri hesaplandı. Entalpi değerlerinin pozitif oluşu reaksiyonlarda entalpi engeli olduğunu gösterir. Buda iyonların katı maddenin yüzeyinde reaksiyon vermesi için kendilerini çevreleyen hidratasyon kabuğundan sıyrılarak geçmesini gerektirir, îzotopik Yerdeğiştirme reaksiyonlarında yeniden kristallerime etkisini incelemek için (nu/n«)A/(nı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of the tzotopic Exchance Reactions in the Strontium Polymo 1 ibdates In this study, strontium pol ymo 1 ibdates in different compositions were precipitated by the c onduc tome t r i c titration of sodium mol ibdates with strontium chloride solution The heterogeneous isotopic exchange reactions of strontium polymo 1 ibdates with strontium nitrate and sodium molibdate were studied using strontium- 90 and mo 1 ibdenum- 99 as tracers, Strontium po lynto 1 ibda tes obtained at low pH values have partially polymeric properties. The results show that the exchange capacity increases depending on the polymeric properties of the po lymo 1 ibda tes. In order to study the effect of the concentration on the isotopic exchange reactions, experiments were done using IQ-'H, 10~s», I0-3M, i0-*«, 7 0~SM solutions. It was found that exchange capacities were low at very high and low concentrations but getting increased at intermediate volues in Sr - 90/ A - Samp I e reac t i ons.. In order to investigate the effect of the temperature on the exchange capacity a series of experiments were carried out at temperature of 25°C, S0°C and 75°C. The experimental results were fitted to Freundlich and Dub i ni n - Radushk ev i ch adsorption isotherms and the exchange capacity and the mean energy of the -66-reactions were calculated. Thus it was seen that at low temperatures mostly spesific adsorption takes place and at high temperatures the possibility of isotopic exchange increases. To calculate the reactions enthalpies equilibrium concentrations were plotted against 1 /T at different temperatures. This results may suggest that there is enthalpy barrier in reac t i ont i ons therefore ions tend to get out of hydration shell and give reactions on the surface of the solid phase. In order to investigate the recrystallization effect on the isotopic exchange reactions the ratios of (nk/ns)A and (nk/ns)B were calculated, It is obvious that the increase in rechrs tal I izat i on at highest concentrations can be attributed to the increasing temperature. -67-