The Production of a ceramic magnet strontium hexaferrite
Stronsyum heksaferrit seramik mıktanıs üretimi
  1. Tez No: 75821
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sentetik ve Manisa yöresi madeninden çıkan demir oksitler kullanılarak yapılan stronsyum heksaferrit mıknatıslarının üretimi karıştırma, kalsinasyon, sıkıştırma ve sinterleme proseslerinden oluşmaktadır. Değişik kompozisyonlar hazırlanmış, bazı numunelere yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş mıknatıslar arasındaki farklılıkları incelemek için manyetik alan uygulanmıştır. Bu konvansiyonel metod yanında farklı bir ısıl işlem de (azot atmosferinde) uygulanmıştır. Bu azot işleminin amacı özellikle koersivitede daha yüksek manyetik değerler elde etmektir. TÜBITAK-UME' de yaptırılan test sonuçlan göstermektedir ki daha yüksek remanens değerleri sıkıştırma esnasında uygulanan manyetik alan şiddetinin fazlalığına bağlı olan yönlendirmeyle elde edilebilir. Daha yüksek koersivite, tane boyutunda küçülme sağlayan ısıl işlem ile elde edilebilir. Nitrojen işlemi sonrası oluşan daha küçük tane boyutları metalografi ve SEM incelemelerinde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Production of strontium hexaferrite magnets utilizing synthetic and Manisa ore originated iron oxides consisted of mixing, calcination, compaction and sintering processes. Different compounds were prepared, in some specimens magnetic fields were introduced to investigate the discrepancies in anisotropic and isotropic magnets. Besides this conventional method, a heat treatment (in nitrogen atmosphere) was applied. The aim of this nitrogen treatment was to obtain higher magnetic values especially in coerciyity. The magnetic test results carried out by UME in TÜBİTAK have shown that higher remanence values can be obtained by strong orientations which is dependent on the applied magnetic field strength during compaction. And higher coercivities can be obtained by heat treatment, which provides a refinement in grain size. Smaller grain size after nitrogen treatment was observed in metallographic and SEM examinations.