Tekstil sektöründe yöneticilerin zaman yönetimine etki eden faktörlerin incelenmesi
Reviewing the factors that affect time management of business administrators in the textile sector
- Tez No: 561557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY DEMİRALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüz toplumlarında en önemli değerlerden biri olan zaman, her meslek sahibi için telafi edilemeyen ve paradan daha kıymetli bir kaynak halini almıştır. Bu sebeple de daha etkin yönetilmesi bir zorunluluk olarak görülmekte, ciddi bir rekabet unsuru olarak değerlendirilmektedir. Örgütlerde başarının göstergesi, kaynakların verimli kullanılması ile ortaya çıkmaktadır. Her işte maliyet unsurunu oluşturan ve kıt kaynak olarak değerlendirilen zamanın, bireyler ve özellikle yöneticiler tarafından etkin şekilde kullanılması, işletmenin verimliliğini olumlu yönde etkilemekte ve rekabet gücünü arttırmaktadır. Bu kapsamda öncelikle zaman kavramı ve zaman yönetimi yaklaşımları belirtilmiş, ardından da zaman tuzakları incelenerek, zamanın etkin kullanılmasını sağlayan zaman planlama teknikleri açıklanmıştır. Son olarak da tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın yöneticileri ile zaman yönetimi konulu bir anket çalışması yapılmış, anket sonuçlarının değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Time, which is one of the most important values in today's society, has become an even more valuable asset than money, as something which cannot be compensated for in every field of work. Therefore, it is an obligation to manage time more efficiently and it is considered as a significant tool in competition. The indicator of success for organizations reveals itself with efficient use of resources. Time, which is a cost element in every field of work, and which is thought to be a scarce source, affects business productivity positively and increases competitive capacity when used effectively by the individuals and in particular, by the executives. Within this context, first, the concept of time and time management approaches were determined, then, time traps were examined, and scheduling techniques which provide for efficient use of time were described. Finally, a questionnaire study was conducted among the executives of a company which operates in the textile sector and the results of the questionnaire were evaluated.