Doğum sonrası annelerin emzirme ve konfor durumlarının incelenmesi
Examination of breastfeeding and comfort conditions of postnatal mothers
  1. Tez No: 508792
  2. Yazar: SİMGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, doğum sonrası dönemde annelerin emzirme ve konfor durumlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Haziran-Ağustos 2017 tarihleri arasında normal ya da sezaryen doğum yapan, emzirmek için herhangi bir engeli bulunmayan, bebeğini emzirebilen, iletişim kurabilen, çalışmaya katılmaya gönüllü annelerin tümü oluşturmuştur. Örneklem en az 353 anne olarak hesaplanmış olup araştırma 410 anne ile tamamlanmıştır. Veriler, veri toplama formu, Emzirme Puanlama Sistemi (LATCH) ve Doğum Sonrası Konfor Ölçeği (DSKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon katsayı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to assess the successful breastfeeding and comfort status of the mothers during the postnatal period. The scope of the study, in Etlik Zubeyde Hanim Women's Health Education and Research Hospital, consists of all volunteer mothers to join the study with normal or cesarean delivery, no obstacle for breastfeeding and communication skills during June-August 2017. The sample was calculated as at least 353 mothers and completed with 410 mothers. Data were collected by using the data collection form, the Breastfeeding Charting System and Documentation Tool (LATCH) and the Postpartum Comfort Scale (DSQQ). The data which were obtained during the study were evaluated using independent t test, one way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation coefficient.