Kendini sabotajın yordayıcısı olarak iyimserlik ve akademik öz yeterlik
Optimism and academic self-efficacy as a predictor of self-sabotage
  1. Tez No: 561620
  2. Yazar: TUĞRUL YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İşletme, Education and Training, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma akademik öz yeterlik, iyimserlik ve kendini sabotaj arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu sebeple Süleyman Demirel üniversitesinin farklı fakültelerinde öğrenim görmekte olan 900 öğrenci üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcıların akademik öz yeterlik düzeylerini ölçmek için akademik öz yeterlik ölçeği, kendini sabotaj düzeylerini ölçmek için kendini sabotaj ölçeği, iyimserlik düzeylerini ölçmek için iyimserlik ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için AMOS 6 ve IBM SPSS 22.0 programlarından yararlanılmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kendini sabotaj, öz yeterlik ve iyimserlik kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde uygulama sonucu elde edilen verilerin analizi yapılarak yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucu akademik öz yeterlik ile iyimserlik arasında pozitif yönlü, akademik öz yeterlik ve iyimserlikle kendini sabotaj arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between academic self-efficacy, optimism and self-sabotage. For this reason, a survey was applied to 900 students studying at different faculties of Süleyman Demirel University. Academic self-efficacy scale was used to measure academic self-efficacy levels, self-sabotage scale was used to measure self-sabotage levels, and optimism scale was used to measure optimism levels. AMOS 6 and IBM SPSS 22.0 were used for data analysis. The study consists of two chapters. First chapter adresses the concepts of self-sabotage, self-efficacy and optimism. In second chapter, the data obtained as a result of the application is analyzed and interpreted. Result of the analyzes revealed that there is a positive relationship between academic self-efficacy and optimism, and academic self-efficacy along with optimism has a negative relationship with self-sabotage.