Örgütsel sessizlik ile örgütsel tükenmişlik arasındaki ilişki
The relationship between organizational silence and organizational burnout
  1. Tez No: 561621
  2. Yazar: SIDDIKA BIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÖZDE GÖZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünya içinde bulunduğu sistemden kaynaklı olarak her gün yeni rekabet ortamlarının oluĢtuğu bir iĢ hayatına sahiptir. Bu iĢ hayatını oluĢturan bireyler, rekabetin alt boyutlarından birini oluĢturur. SatıĢ rakamları, Ģirket ciroları, yıllık kar marjları gibi şirketleri bu rekabet ortamına hazırlayan somut kavramlar oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu somut kavramları oluşturanların başında ise örgüt verimliliği, örgütün baĢarısı gibi bireyleri doğrudan etkileyen olgular vardır. Bu olguların gerektiği gibi sağlanması konusunda diğer bir önemli kavram da örgütün yönetimidir. Örgüt yönetimi ve örgütü oluşturan bireyler birbirlerine oldukça bağlı iki faktördür. Bu faktörlerden birinde yaşanan olumsuzluk diğerini de etkiler ve bu durum küresel rekabete şirketleri hazırlayan somut kavramları da önlem alınmadığı takdirde doğrudan etkileyebilecek niteliktedir. Çalışmamız bu birbirine zorunlu olarak bağlı olan kavramlardan örgütü oluşturan bireyler üzerinde yapılmaktadır. Çalışmanın amacı Ankara merkez ilçesinde özel bir bankada çalışan bankacıların örgütsel sessizlik ve örgütsel tükenmişlik seviyelerini açıklamaya çalışmaktır. Bu kapsamda 200 banka çalışanıyla likert tipinde ( beş'li) Örgütsel Sessizlik ile ilgili anket çalışması yapılmıştır. Aynı Ģekilde farklı 200 banka çalışanıyla Örgütsel Tükenmişlik Ölçeği olan Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak anket çalışması yapılmıştır. Ġki farklı anket çalışması için SPSS programında analiz yapılarak sonuçlar elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada her iki ölçek analizinde de madde geçerliliğinin yüksek, alt boyutların ise ayırt edici olduğu, örgütsel tükenmişliğin en fazla duygusal tükenmeden kaynaklı olup, örgütsel sessizliğin ise örgütte birlikte çalıştıkları iş arkadaşlarını korumaya yönelik olan korumacı sessizlikten kaynaklandığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmamız sonucunda Maslach tükenmişlik ölçeği ve örgütsel sessizlik ölçeği arasındaki korelasyon analizi sonuçlarına göre korumacı sessizlikle duyarsızlaşma arasında anlamlı bir ilişki; Korumacı sessizlikle kiĢisel baĢarı duygusunda azalma arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ÇalıĢmamıza konu evrenden alınan anket sonuçlarına göre örgütsel tükenmiĢliğin örgütsel sessizliğe bir etkisi olmadığı görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
The world has a business life in which new competitive environments are formed every day due to the system in which it is located. The individuals who make up this business life form one of the lower dimensions of competition. Concrete concepts such as sales figures, company turnover and annual profit margins that prepare companies for this competitive environment are very important. At the beginning of these concrete concepts, there are facts that directly affect individuals such as organization efficiency and organization success. Another important concept in ensuring these facts as necessary is the management of the organization. Organization management and the individuals who make up the organization are two factors that are quite connected to each other. The negativity in one of these factors also affects the other, and this can directly affect the concrete concepts that prepare companies for global competition if no measures are taken. Our work study is carried out on the individuals who make up the organization from these concepts that are necessarily connected to each other. The aim of the study was to try to explain the levels of organizational silence and organizational burnout of bankers working in a private bank in the Central District of Ankara. In this context, 200 bank employees were surveyed about organizational silence in likert type ( 5 group). Similarly, a survey study was conducted using the Maslach Burnout scale, an organizational burnout scale with 200 different bank employees. The results were analyzed and interpreted in the SPSS program for two different survey studies. In both scale analyses, the results were reached that substance validity is high and the lower dimensions are distinctive, organizational burnout is caused by the most emotional burnout, and organizational silence is caused by protectionist Silence aimed at protecting the colleagues they work with in the organization. According to the results of the correlation analysis between Maslach Burnout scale and organizational silence scale, a significant relationship between protectionist silence and desensitization; and a significant relationship between protectionist silence and a decrease in personal sense of achievement were identified as a result of our study. According to the survey results taken from the subject universe, our study found that organizational burnout has no effect on organizational silence.