Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı eğitim asm'lere kayıtlı gebelerde riskli gebelik profili ve eğitim düzeyi
Risky pregnancy profile and education level on pregnant woman who registered to Prof. Dr. Cemil Taşcioğlu City Nospital's educational family health centers
- Tez No: 778330
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı Gülbahar, Hürriyet ve Kağıthane Eğitim Aile Sağlığı Merkezine bağlı gebelerin gebe-lik izlemlerinin niteliği, sosyodemografik özelliklerine göre tarama ve bağışıklama tutumları ve riskli gebelik profillerini ve gebelerin taramalar hakkında bilgi düzeyi ve tutumunu araştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma kesitsel-tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. 20/07/2022-20/09/2022 tarihleri arasındaki süreçte Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'mize başvuran 18-45 yaş arası gebelerden çalışmamıza katılmayı kabul eden 98 gebenin onamı alındıktan sonra anket formuyla değerlendirilmiştir. 55 soru-dan oluşan anket kişinin yaşı, evlilik yaşı, öğrenim durumu, çalışma durumu gibi sos-yodemografik veriler, akraba evliliği olup olmadığı, gebelikten önce korunma yönte-mi, önceki gebelik sayısı, düşük sayısı, önceki gebeliğindeki risk durumu, mevcut gebelikteki risk durumu, mevcut kronik hastalıklar, gebelikte yeni tanılı hastalığı olup olmadığı, takipli olma durumu, gebelik taramalarını yaptırma durumu, tetanos ve di-ğer aşılar bağışıklama durumu, vitamin ve ilaç kullanma durumunu sorgulamaktadır. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 21 (Statistical PackagefortheSocialSciences, version 21) istatistik programı kullanılmıştır ve p0,05). Katı-lımcılardan çalışanların gebe kalmadan önce doğum kontrol yöntemi kullanma oranı çalışmayan olanlara göre istatistiksel anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı (p30 olan gebeler, üçüncü sıra-da kronik hastalığı olan gebeler olduğu görüldü. Katılımcıların gebelik taramalarını yaptırma durumları ile gebelik risk düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Katılımcılardan sigara içen ve gebelik öncesi içip bırakmış olanların oranı %8,16, gebe iken sigara dumanına maruz kalanların oranı %29,59, ge-belik öncesi alkol kullanıp bırakmış olanların oranı %8,25 olarak saptanmıştır. Çalış-maya dahil edilenlerin %92,86'sı gebelikteki taramalar hakkında bilgilendirilmişti. Gebelik taramaları hakkında bilgi kaynağı olarak ilk sırada kadın hastalıkları ve do-ğum doktoru gelmekteydi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:The aim of this study is investigate the quality of pregnancy follow-ups, screening, immunization attitudes and risky pregnancy profiles according to their sociodemographic characteristics and educational level who registered pregnant wo-men to SBU Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. MATERIAL and METHOD:The study is planned as a cross-section-questionnaire study. During 20/07/2022-20/09/2022, 98 pregnant women who app-lied to Education Family Health Center, between 18-45 years old by a questionnaire after taking informed consent. The survey, which consists of 55 questions, examines the sociodemographic information, method of contraception before pregnancy, number of previous preg-nancies, number of miscarriages, risk status in previous pregnancy, risk status in cur-rent pregnancy, current chronic diseases. In adition it has been asked whether there is a newly diagnosed disease during this pregnancy, status for having pregnancy scree-nings, immunization status for tetanus and other vaccines, whether using vitamins and drugs. SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) statistical program was used while evaluating the findings obtained in our study, and the p0.05). Among the participants, the rate of those who smoked and quit befo-re pregnancy was 8.16%, the rate of those who were exposed to cigarette smoke whi-le pregnant was 29.59%, and the rate of those who used alcohol before pregnancy and quit was 8.25%. 92.86% of those included in the study were informed about screening during pregnancy. Obstetrician and gynecologist came first as the source of information about pregnancy screenings.