Dizel – elektrik lokomotiflerde yakıt tüketiminin araştırılması
Investigation of fuel consumption in diesel - electric locomotives
- Tez No: 561689
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN AKAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABİD USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde Karabük-Zonguldak arasında demiryoluyla karşılıklı olarak yapılan maden kömürü ve çelik ürünleri taşımacılığında kullanılan lokomotiflerin enerji tüketiminin istatistiksel yöntemlerle analizi yapılmış, yakıt tüketimini etkileyen faktörler bulunmaya çalışılmıştır. Çalışma girdileri; taşınan yüke bağlı olarak dizel-elektrikli (DE) lokomotiflerde harcanan yakıt miktarı, taşınan yük tonajı, lokomotif tipleri, gidilen dolu-boş kilometreler, seyir ve bekleme süreleri, özgül yakıt sarfiyatı, toplam yakıt gideri, seferin parasal veya maddi geliri ve ton.km cinsinden taşıma maliyeti şeklindedir. Analizde, Minitab tabanlı istatistiksel teknikler uygulanmıştır. Analizde çalışma girdilerinin HTKM (Hamton km yakıt sarfiyatı) yakıt isabetine etkisinin bulunması için; merkezi eğilim ve merkezi dağılım ölçüleri ve regresyon analizi yapılmış, regresyon denklemleri oluşturulmuştur. Çalışma girdilerinin, litre/1000 ton.km birimiyle HTKM yakıt isabetine etkileri hesaplanmış ve standart değerlerle karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, yakıt isabetini etkileyen; toplam hamule, sinyal beklemesi, yol uzunluğu, cer süresi parametrelerin regresyon denklemine etkileri bulunmuş ve etkilerin anlamlı olup-olmadığı incelenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesi sonrasında, HTKM (Hamton km yakıt sarfiyatı) yakıt isabetinin kötüleşmesine yol açan etkenlerin iyileştirilebilmesi için, çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, energy consumption analysis of locomotives used to carry coal and steel products between Karabük – Zonguldak cities is done by using statistical analysis methods and it has been trying to find out factors impacting upon fuel consumption. Some inputs are used such as fuel consumed, haul carried, locomotive types, full-empty kilometers travelled, cruise and idling kilometers of loco's, specific consumption, total fuel expenditures, cruise revenue and transporting cost as tonnes.kilometers (ton.km) of DE locomotives. Statistical techniques based on Minitab has been applied. In analysis, central tendency and central dispersion measures and regression analysis are applied to find fuel consumed gross tonnage per kilometer (FGTKM) as a unit of liter / 1000 ton.km impacted by several input parameters. Factors impacting upon FGTKM have been calculated and compared versus standard values. As a result of research done, parameters impacting upon FGTKM such as total cargo, idling of locomotive, total length of route travelled, total cruising (traction) period have been estimated by regression equation, after of regression analysis, results are examined whether the parameters impacted are meaningful or not. Do to evaluation of results, remedies had been offered factors affecting upon FGTKM.