Nepeta × Tmolea Boiss hibriti ve ataları üzerinde anatomik çalışmalar
Anatomical study on hybrid and ancestors of Nepeta × Tmolea Boiss
  1. Tez No: 561710
  2. Yazar: FARIMA RAUFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM TÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada Nepeta × tmolea Boiss. hibriti ve iki atası üzerinde anatomik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada taksonların gövde ve yaprak anatomik karekterleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Anatomik çalışmalarda gövde ve yapraklardan alınan enine kesitler detaylı olarak incelenmiştir ve aynı zamanda gövde ve yaprak tüy örtüsü üzerinde ayrıntılı incelenmeler ve ölçümler yapılmıştır. Bu özellikler çizim ve fotoğraf ile de gösterilmiştir. Anatomik incelemeler ve fotoğraf çekimleri Olympus BX51 mikroskobunda ve çizimler ise Nikon SZX12 mikroskobunda yapılmıştır. Taksonların anatomik yapılarında genel olarak benzerlikler vardır. Ama taksonların gövde anatomik yapılarında tüy örtüsü, kollenkima yapısı, floem ve ksilem tabakalarının kalınlığı ile yaprak anatomik yapılarının tüy örtüsü, mezofil yapısı ve orta damar yapısı gibi anatomik karakterler açısından farklılıklar da tespit edilmiştir. Bu çalışma neticesinde N. ×tmolea Boiss hibriti' nin ataları ile anatomik farklılıkları ve benzerlikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In general this research includes anatomical studies on hybrid and ancestors of N. × tmolea. In this study stem, leaf and anatomical characters of taxons are comparative investigated. Transversal sections of stem and leafs are examined thoroughly in anatomical analysis. Also, detailed studies and measurements are carrien out on the stem and indumentum. These properties are shown in drawing with pictures. Anatomical studies are in Olympus anatomic researches, photos are with Olympus BX51 microscope and drawings are made using Nikon SZX12 microscope. Anatomical structures of taxons are generally similar. But in stems, anatomical structures, indumentum, collenchyma structure, layer thickness of xylem and phloem, in terms of anatomical characters such as indumentum, mesophyll structure and the middle vein structure differences have been identified.At the conclusion, the purpose of this thesis is determination of the ancestors with differences and similarities of N. × tmolea Boisse hybrid.