Fen bilgisi eğitiminde öğrenme stiline dayalı kişiselleştirilmiş tam öğrenme yaklaşımının öğrenci başarısı üzerine etkisi
The effect of the personalized full learning approach based on the learning style on students' success in science education
  1. Tez No: 561755
  2. Yazar: HARUN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada 8. Sınıf Fen Bilgisi dersinde Kişiselleştirilmiş Tam Öğrenme Modeli ile öğrenim gören öğrencilerin 5E Öğrenme Modeli ile öğrenim gören öğrencilere göre daha başarılı olup olmadıkları incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim öğretim yılı Konya ili Meram ilçesi Özel Gençlik Ortaokulunda öğrenim gören 64 kişlik 8. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Öğrenme stilleri Kolb'un Öğrenme Stili Envanteri ile belirlenen 64 öğrenci dört gruba ayrılmıştır. Bunlardan ikisi deney grubu olurken diğer ikisi de kontrol grubu olarak rastgele belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerine Öğrenme Stiline Dayalı Kişiselleştirilmiş Tam Öğrenme Modeli ile eğitim verilirken kontrol grubu öğrencilerine 5E Öğrenme Modeli ile eğitim verilmiştir. 8. sınıflara ait 1. dönemin ilk üç ünitesi 12 hafta boyunca derslerde işlenmiştir. Her ünite sonunda gruplara Kazanım Ölçüm Sınavı (KÖS) uygulanmıştır. KÖS sonuçlarına göre Kazanım Ölçüm Çizelgeleri (KÖÇ) oluşturulmuştur. Bu KÖÇ sonuçlarına göre deney grubu öğrencilerine Kişselleştirilmiş Eğitim Programı uygulanırken kontrol grubu öğrencilerine ders tekrarları ve soru çözümleri yapılmıştır. Daha sonra tekrar bir KÖS yapılıp KÖÇ çizelgeleri güncellenmiştir. Bu yeni çizelgeye Kazanım Ölçüm Çizelgesi Güncel (KÖÇG) denilmiştir. Öğencilerin KÖÇ ve KÖÇG sınavlarından almış oldukları ortalama puanlara SPSS 22.00 programı ile Anova ve Levene istaistiği ile karşılaştırma analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Öğrenme Stili Destekli Kişiselleştirilmiş Tam Öğrenme Modeli ile ders gören öğrencilerin, 5E Öğrenme Modeli ile ders gören öğrencilere nazaran anlamlı bir şekilde daha başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether 8th grade students who have been educated with a personalized full learning model in science course are more successful than those who have been educated with a classic 5E model. This research was conducted with 8th class students in Konya in the 2018-2019, Meram Private Genclik Middle School. The learning styles are divided into four groups of 64 students determined by Kolb's learning style inventory. Two of these were experimental groups, while the other two were randomly identified as control groups. Experimental group students are trained with a personalized full learning model based on the learning style. Control group students were trained with the classic 5E model. The first three units of the period of the 8th class were processed in classes for 12 weeks. At the end of each unit, the group has been applied to the gain measurement exam (KÖS). According to these results, the acquisition measurement schedule (KÖÇ) was created. According to these results, a personalized training program has been applied to experimental group students. The course repeats and question solutions have been made to control group students. Then again a gain measurement exam was made and the charts were modified. We call this new schedule the acquisition measuring chart up to date (KÖÇG). The average scores they received from their exams were analysed with the SPSS2200 program and static of Anova and Levene. As a result of the analyses, students who were taught with a personalized full learning model with a learning style supported were more successful in a meaningful way compared to the students who were studying with the classic 5E model.