Benim de Haklarım Var! (Kısa film)
I Have a Right! (Documentary)
- Tez No: 561791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE AKTULAY ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada, sokak kavramının tüm canlıların ortak yaşam alanı olarak tanımlanmasına rağmen, insan benliği adı altına sokak yaşamının sürdürülmesi konu alınmıştır. Sokaklarda insanların benmerkezci düşüncesi sebebiyle özellikle hayvanlara ve diğer yandan bitkilere yaşam olanağı kısıtlanmıştır. Benmerkezciliği yıkmak amacıyla sinegöz mantığıyla çekilen bu kısa filmde seyirci baş kahraman olmakta ve empati kurması sağlanmaktadır. Trafikte gözlerini açan seyircinin gün içerisinde yaşadıkları gözler önüne serilmektedir. Kalabalık insan topluluğu, beton yığınları ve insanların kendi varlıkları dışında diğer canlılara gösterdikleri davranışlar gösterilmek istenmiştir. Sokaklar, tüm canlılar için var olması gerekirken, insanlar dışında diğer canlılar için ne kadar zor bir yaşam olanı olduğunu göstermeyi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this work, although the concept of street is difined as a common living space of all living beings, the continuation of street life under the name of humen self centered thinking of people on the streets. The possibility of living of animals and plants on the other hand is rericted. İn this short film, which is shot with logic of singo, in order to destroy the self-centered, the audience becomes the hero of the audience and empathy is ensured. İt is revealed that audience who opened their eyes in teh traffic lives during the day. İt was inteded to show the cowdes of people, the masses of concrete ans the behavior that people show to other creatures other then their own. While the streets must exist for all living beings, it is inteded to show how difficult life is for other living beings other then humans.