Banach uzaylarında accretive operatörlerin sıfırlarının incelenmesi
Investigation of zero of accretive operators in banach spaces
- Tez No: 561801
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde ilk olarak bir accretive operatörün sonlu ailesinin sıfır noktalarını bulmak için bir iterasyon metodu oluşturulmuş ve Banach uzaylarda bunun bazı özellikleri gösterilmiştir. Daha sonra iki accretive operatörün sonlu ailesinin ortak sıfır noktalarını bulmak için bu dönüşümlerin resolventleri yardımıyla yeni bir iterasyon metodu teşkil edilmiş ve bu metodun düzgün Gateaux diferensiyellenebilir norma sahip reel yansımalı kesin konveks Banach uzayında uygun şartlar altında yakınsaması incelenmiştir. Son olarak araştırma bulgularında elde edilen temel teorem ve lemmalar yardımıyla bazı sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly an iteration method are obtain for finding zero points of finite family of an accretive operator and some properties of this mapping are showed in Banach spaces. Later a new iteration method are introduced by using the resolvents of these operators to find the common zero points of the finite families of two accretive operators and this method's convergence are investigated under appropriate conditions in reel reflexive strictly convex Banach space which has a uniformly Gateaux differentiable norm. Finally, some results are given by using main theorems and lemmas obtained in the research findings.