Farklı sürelerde suda ve biostimulantta bekletmelerin pamuk tohumlarında çimlenme karakterlerine etkisi
  1. Tez No: 56183
  2. Yazar: BURHANEDDİN TÜRKKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
22 6. ÖZET Farklı sürelerde suda veK-Humate solüsyonunda bekletmenin pamuk tohumlarındaki çimlenme karakterlerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, 2 farklı uygulama (saf su ve K-Humate solüsyonu) ve 4 farklı uygulama süresi (0, 4, 8 ve 16 saat) kullanılmıştır. Çalışmanın materyalini“Sayar 314”pamuk çeşidi tohumlan oluşturmuştur. Araştırmada, çimlenme oram, radicula ve hypocotil uzunluğu, günlük radicula ve hypocotil uzama hızı, fide uzunluğu ve vigor indeks incelenmiştir. Çalışmada, incelenen bütün özellikler yönünden saf su ve K-Humate solüsyonu arasındaki farkın ve ortam X süre interaksiyonun önemli olmadığı, farklı bekletme sürelerinin ise incelenen bütün özelliklere etkisinin farklı olduğu belirlenmiştir. En yüksek çimlenme oranı, radicula ve hypocotil uzunluğu, günlük radicula ve hypocotil uzama hızı, fide uzunluğu ve vigor indeks değerleri 16 saat bekletme süresinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
23 7. SUMMARY This study was conducted to determine the effect of soaking in destilated water and K-Humate solution (% 55 hiirnic acid, % 30 fidvic acid and % 8 potassium hidroksid) on germination characteristics in seeds of cotton ev. Sayar 314. Two different treatment (soaking in destilated water and K-Humate solution) and four different treatment period (0, 4, 8 and 16 hour) were used. In this research, germination per cent, radicle and hypocotil length, radicle and hypocotil elongation rate, seedling length and vigor index were investigated. In the study, There were no differences among the treatment. Effect of soaking in destilated water and K-Humate solution treatment and interaction of treatment x treatment period were non-significant for all investigated characteristics. Effect of treatment periods was significant for all investigated characteristics. The 16 hour treatment period was found to have highest values of germination per cent, radicle and hypocotil length, radicle and hypocotil elongation rate, seedling length and vigor index.