Mekan tasarımında el çizimi ve bilgisayar destekli çizim sunumları
Hand drawing and computer aided drawing presentations in space design
  1. Tez No: 561837
  2. Yazar: SELİN KESKİNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
“Mekan Tasarımında El Çizimi ve Bilgisayar Destekli Çizim Sunumları”konulu yüksek lisans tezimde iç mimarlık tasarımı açısından çizim ve sunum aşamasında; tasarımın tarihsel gelişimi, bilgisayarda uygulama yöntemleri, çizim süreçleri ve sonuçları araştırılmış, konu ile ilgili örnekler verilerek incelenmiştir. Tez; giriş ve onu takip eden bölümlerin ardından gelen sonuç bölümü ile birlikte altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tez çalışmasında yapılan araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemine değinilmiştir. İkinci bölümde, iç mimarlık meslek alanı, kapsamı, tarihsel gelişimi ve iç mimarlıkta bilgisayar uygulamaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, iç mimarlık tasarım sürecinde el çizimi, bilgisayar çizimi ile eskiz çizimi değerlendirilmiştir. Bilgisayar destekli tasarımın gelişimi ve çizim yazılımları konularına değinilmiş olup digital tasarım, sanal gerçeklik ve tasarım sonuçları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, iç mimarlıkta bilgisayarda tasarım ve proje sunumlarında bilgisayar kullanımı incelenmiştir.Bu bölümde ayrıca bilgisayarda 2. ve 3. boyutta modelleme ile fotogerçekçi görüntülemeler ile canlandırma ve sanal gerçeklik konularına değinilmiştir. Beşinci bölümde, iç mimarlıkta bilgisyar destekli tasarımda gelecekte öngörülenlere değinilmiştir. Sonuç bölümünde ise el çizimi ve bilgisayar destekli tasarım ile gerçekleştirilen projelerin, iç mimari sunum aşaması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In my master's thesis on“Hand Drawing and Computer Aided Drawing Presentations on Space Design”, historical development of design, methods of application in computer, drawing processes and results are researched and examined by giving examples about the subject in terms of interior design, drawing and presentation. The thesis consists of six chapters, starting with the introduction, subsequent chapters and the conclusion. The objective, the scope and the methodology of the research conducted in the thesis are discussed in the introduction. Interior architecture profession, its historical development, its scope and computer applications in interior architecture are examined in the second chapter. Hand drawing, computer drawing and sketching in the interior architecture design process are evaluated in the third chapter. Development of computer aided design and drawing softwares are discussed; digital design, virtual reality and design results are examined. Computer usage in computer design and project presentations in interior architecture are examined in the fourth chapter. Two dimensional and three dimensional computerized modeling, photorealistic imagery, animation and virtual reality are discussed in this chapter. Future predictions on computer-aided design in interior architecture are mentioned in the fifth chapter. The interior architecture presentation of projects developed with hand-drawn and computer-aided design are examined in the conclusion.