Kam mekanizmalarının bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided design of cam mechanisms
- Tez No: 78487
- Danışmanlar: PROF. DR. KOZI KAZIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, kam mekanizmalarındaki kinematik olayların incelenmesi ile kam mekanizmalarına ait hesaplama yöntemlerinin bilgisayar ortamına aktarımı konulan incelenmiştir. Kam mekanizmaları, makine ve mekanizmalar teorisinde özel yere sahip bir mekanizma türüdür. Yüksek eleman çiftine sahip olması nedeniyle teorik bakımdan dişli çarklarla aynı kategoride sınıflandırılabilen kam mekanizmalarının diğer hareket ve güç iletim mekanizmalarına göre bir çok avantajları vardır. Kam mekan izmalarının bu avantajlarından en iyi biçimde faydalanabilmek için kam mekanizmasının teorik hesaplamalarının çok iyi irdenlenmesi gerekmektedir. Çalışmamızın ilk iki bölümünde bu konular işlenmiştir. Kam mekanizmalarının tasarımında geometrik hesaplamalar sıkça kullanılmakta ve çizime dayalı tasarım metodları ön plana çıkmaktadır. Çizimin kişinin el becerisine bağımlı olduğu düşünülürse kam mekanizmalarının tasarımındaki hatanın en aza indirilebilmesi için bilgisayar kullanılmasının gerekliliği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Kam mekanizmalarının en büyük avantajı çıkış uzvuna istenilen hareketin yaptırılabilmesidir. Tekstil makinaları gibi karmaşık makinaların boyutlarının istenilen sınırlar dahilinde kalabilmesi şartı kam mekanizmaları ile kolaylıkla sağlanabilmektedir. Kam mekanizmalarının teorik hesaplama yönteminde grafiksel hesaplama biçimleri kullanılmaktadır. Bu çalışmamızın amacı grafiksel hesapların tamamen bilgisayar ortamında analitik yöntemler yardımıyla yapılması ve kam profillerinin istenilen hassasiyetde çizilmesidir. Çalışmamızın son iki bölümünde bu işlemler örnekler ile anlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler ;“Kam mekanizmaları”“Basınç açısı”“Kinematik analiz”“Bilgisayar destekli tasarım”
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, it has been examined the transforming to computer environments of computing methods of Cam mechanisms by studying their kinematic events. Cam mechanisms are special kind of mechanisms in the theory of machines and mechanisms. Because they own high element couples, the Cam mechanisms theorically can be classified in the same category with gearwhells and have a lot of advantages on the other motion and power transferring mechanisms. To benefit the maximum of these advantages, the theorical computation of the Cam mechanisms must be examined very well. These subjects are studied in the first to parts of this work. In designing the Cam mechanisms, the geometrical computations are been used frequently and design methods aided to drawing become more valid. If we think that the drawing is related to personal ability, to make the mistakes minimum in designing the Cam mechanisms, it is unavoidable to use computers. The greats advantages of Cam mechanisms is the multimotionality of the output element Where the dimensions are limited in complex machines like textile machines, it is solvable with the Cam mechanisms. In the method of theorical computation of cam mechanisms, graphical computing types are used. Key words ;“Cam mechanisms”“Pressure angle”“Kinematic analysis”“Computer aided design (CAD)”