İç mimarlık ve çevre tasarımı disiplininde yapay zeka sunum tekniklerinin analizi
Analysis of artificial intelligence presentation techniques in the discipline of interior architecture and environmental design
- Tez No: 936378
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Teknoloji ve üretim süreçlerindeki gelişmelerle birlikte, iç mimarlık ve çevre tasarımı disiplininde sunum teknikleri geçmişten günümüze sürekli bir değişim göstermiştir. Geleneksel sunum teknikleri, el çizimi, eskiz ve maketlerle sürdürülürken, dijitalleşmenin etkisiyle bilgisayar destekli çizim, üç boyutlu modelleme ve sanal gerçeklik gibi yöntemler tercih edilmeye başlamıştır. Bu değişim, tasarımcıların fikirlerini daha hızlı, doğru ve etkileyici şekilde ifade etme ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Son yıllarda yapay zeka teknolojilerinin tasarım alanına entegrasyonu, bu dönüşümü biraz daha hızlandırarak, hem tasarım süreçlerini hem de sunum yöntemlerini yeniden şekillendirmeye başlamıştır. Yapay zeka destekli sunum araçları, öğrenme, problem çözme ve yaratıcı süreçleri simüle etme gibi yenilikçi yöntemleriyle tasarım alanında kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, iç mimarlık ve çevre tasarımı disiplinindeki sunum tekniklerinde yapay zekanın rolü giderek daha kritik bir hal almaktadır. Bu çalışma, iç mimarlık ve çevre tasarımı disiplininde kullanılan geleneksel ve dijital sunum yöntemlerini inceleyerek, yapay zekanın bu alanlardaki kullanımını analiz etmeyi hedeflemektedir. Çalışma kapsamında iç mimarlık ve çevre tasarımı disiplininin sunum tekniklerindeki tarihsel gelişim ve yapay zeka teknolojilerinin bu sürece etkisi teorik olarak ele alınmıştır. Yapay zekanın kullanım alanları, mekan tasarımına nasıl entegre edildiği örnekler üzerinden incelenmiş ve açıklanmıştır. Yapay zeka destekli tasarım araçlarından Bing AI seçilerek, bu tasarım aracıyla oluşturulan görseller, görsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu analiz sonucunda, yapay zeka destekli sunum araçlarının estetik, işlevsellik ve yenilikçilik açısından iç mimarlık ve çevre tasarımı disiplinine katkılarının ortaya konması hedeflenmiştir. Bu çalışmanın amacı, yapay zeka teknolojilerinin iç mimarlık ve çevre tasarımı disiplinindeki uygulamalarına dair literatüre katkı sunmak ve bu teknolojilerin sunum süreçlerine entegrasyonuna ilişkin öneriler geliştirmeyi hedeflemektir.
Özet (Çeviri)
With advancements in technology and production processes, presentation techniques in the disciplines of interior architecture and environmental design have undergone constant transformation from past to present. While traditional presentation techniques relied on hand drawings, sketches, and models, the influence of digitalization has led to the adoption of methods such as computer-aided drawing, three-dimensional modeling, and virtual reality. This shift emerged from the need for designers to express their ideas more quickly, accurately, and impressively. In recent years, the integration of artificial intelligence (AI) technologies into the design field has further accelerated this transformation, reshaping both design processes and presentation methods. AI-supported presentation tools have started to be utilized in the design field through innovative methods such as simulating learning, problem-solving, and creative processes. In this context, the role of AI in presentation techniques within the disciplines of interior architecture and environmental design is becoming increasingly critical. This study aims to analyze the use of artificial intelligence in these areas by examining the traditional and digital presentation methods used in the discipline of interior architecture and environmental design. Within the scope of the study, the historical development in the presentation techniques of the discipline of interior architecture and environmental design and the impact of artificial intelligence technologies on this process have been considered theoretically. The areas of use of artificial intelligence, how it is integrated into the space design have been examined and explained through examples. Bing AI was selected from the artificial intelligence supported design tools and the visuals created with this design tool were evaluated by visual analysis method. As a result of this analysis, it is aimed to reveal the contributions of artificial intelligence-supported presentation tools to the discipline of interior architecture and environmental design in terms of aesthetics, functionality and innovation. The purpose of this study is to contribute to the literature on the applications of AI technologies in the disciplines of interior architecture and environmental design and to develop suggestions regarding the integration of these technologies into presentation processes.