Sanal kaytarma ve iş performansı: Kuşaklar teorisi yaklaşımı
Cyberloafing and job performance: Generation theory approach
- Tez No: 561853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma yiyecek içecek işletmeleri çalışanlarının sanal kaytarma aktivite türlerinin belirlenmesi, bu aktivitelerin çalışan performansına olan etkileri ile kuşaklara ve cinsiyet durumuna göre farklılıklarını tespit etme amacını taşımaktadır. Araştırma İzmir ilinde yer alan yiyecek içecek işletmeleri çalışanlarını kapsamaktadır. Veri toplamada anket tekniği kullanılarak 250 adet anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonucuna göre sanal kaytarmanın dört farklı boyutu bulunmaktadır. Bu boyutlar zaman geçirme, gündem takibi, spor ve bahis ve sosyal paylaşım olarak adlandırılmıştır. Sanal kaytarmanın zaman geçirme boyutunun çalışan performansını negatif yönde etkilediği ancak diğer boyutlar ile anlamlı bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca sanal kaytarmanın gündem takibi ve sosyal paylaşım boyutlarında kuşaklara göre farklılık gösterdiğinin; zaman geçirme, spor ve bahis ve sosyal paylaşım boyutlarında ise cinsiyete göre farklılık gösterdiğinin sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçların yanında çalışan performansının da kuşaklara göre fark gösterdiğine ve bebek patlaması kuşağının en yüksek çalışan performansına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the forms of cyberloafing activities on food & beverage employees along with the effects on their job performances by comparing gender and generational differences. Data were collected from two hundred and fifty food & beverage employees in Izmir using survey technique. As a result, exploratory factor analysis found that cyberloafing has four different dimensions. These dimensions were named as“recreational activities, checking updates, sports & betting and social media”. One of the cyberloafing dimensions which is called recreational activities were negatively related with job performance. However, there was no significant relation between the other dimensions of cyberloafing and the job performance. Also it is found that cyberloafing differs from generation to generation on recreational activities and social media dimensions. At the same time recreational activities, sports & betting and social media dimensions of cyberloafing differs according to gender. Besides, job performance also differs from generation to generation and it is found that baby boomers had the highest job performance rather than generation X and generation Y.