Parselasyon işlemlerinde mülkiyet hakkına müdahaleler
Interventions to property right within the acts of parcelling
  1. Tez No: 561861
  2. Yazar: FURKAN USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Mülkiyet hakkı, insanoğlunun sahip olduğu en önemli haklardan birisidir. İnsanın varlığının başlangıcından bu yana önemini korumuştur. Buna karşın, kısıtlanması mümkün olmayan bir hak değildir. Pek tabi ki mevzuatta öngörülen şartlar dahilinde de kısıtlanması ve bu hakka yönelik bazı müdahalelerde bulunulması mümkündür. İnsanların toplu yaşama içgüdüsü şehirleşmeye ve şehirlerin büyümesine neden olmuştur. Bunun sonucunda ise düzensiz ve çarpık yerleşmeler ortaya çıkmış ve kamu güvenliği, kamu sağlığı ve kamu yararı gibi ihtiyaçlar risk altına girmiştir. Bu nedenle şehirleşmenin bir düzene bağlanması ve bazı kamusal alanların oluşturulması gibi ihtiyaçlar ortaya çıkmış, böylelikle imar kavramı meydana gelmiştir. Bu amaçların yerine getirilebilmesi adına ise imar faaliyetleriyle mülkiyet hakkına yönelik bazı müdahalelerde bulunulmaktadır. İmar kavramının ve İmar Hukukunun en önemli adımlarından birisi olan parselasyon işlemi mülkiyet hakkına büyük oranda müdahale eden bir idari işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetkili idareler tarafından tesis edilen parselasyonla doğrudan malikin arazisine veya arazideki hissesine etki edilmektedir. Hak kayıplarının önüne geçilmesi ve yetkili idarelerce keyfiyetinin önlenebilmesi adına mülkiyet hakkı üzerinde yadsınamayacak etkileri olan parselasyonun müdahale şekillerinin ve sınırlarının da ortaya konulması gerekmektedir. Parselasyon işlemini tesis eden idarelere ve hak sahiplerine yararlı olması bakımından bu çalışma dört bölüm olarak hazırlanmıştır. İlk bölümde mülkiyet hakkına ilişkin, ikinci bölümde parselasyon işleminin anlaşılabilmesi adına planlara ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde parselasyon ele alındıktan sonra dördüncü ve son bölümde ise parselasyon işlemlerinde mülkiyet hakkına yönelen müdahaleler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Property right is one of the most important rights that mankind owns. It has been maintaining its importance since the beginning of human existence. Nonetheless, it is not an unrestricted right. Thus, it can be restricted and intervened under certain circumstances provided by laws. Human beings' instinct of living together has brought about the urbanization and expansion of cities. As a result, irregular settlements and unplanned urbanization have arisen, and the needs regarding public security, public health and public interest were put at risk. Therefore, the needs related to organising urbanization and establishing public spaces have occurred and the concept of zoning has emerged. To meet the objectives stated, a number of interventions are implied towards the property right by zoning actions. Act of parcelling, which has been one of the most important steps in respect of the concept of zoning and Zoning Law, is an administrative process that intervenes the property right. Land or share on a land belonging to its owner is directly affected by the authorized organs of state's act of parcelling. It is needed to be set forth the ways and limitations of intervention in parcelling that has undeniable effects on property right in order to prevent forfeitures and arbitrary acts of authorities. This study has been prepared in four chapters with the purpose of being beneficial to authorities and right holders. General information is given in the first chapter related to property right; and in the second chapter general information is given regarding the plans in order to understand the parcelling proceedings. After parcelling is discussed in the third chapter, the interventions to property right within the acts of parcelling is scrutinised in the fourth and the last chapter.