Temel eğitim kurumları yöneticilerinin görüşlerine göre yönetim süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of management processes according to the opinions of the administrators of basic education institutions
- Tez No: 561862
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı, temel eğitim kurumları yöneticilerinin yönetim süreçleri hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu 30 okul müdürünü kapsamaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma verileri 7 temel soru ve 18 alt araştırma sorusundan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre yönetim süreçleri bağlamında karar, planlama, örgütleme, iletişim, etkileme, eşgüdümleme ve değerlendirme temaları oluşmuştur. Çalışma sonuçlarına göre karar sürecinin mevzuat-bürokrasi çerçevesinde şekillendiği, öğretmen, öğrenci ve velilerin karara katılım gösterdiği, öğretmenlerin uzmanlık alanlarında özerk hareket edebildiği, karar sürecini maliyet, veli beklentileri, öğretmenlerin karar sürecinde isteksiz davranması, ikili eğitim ve velilerin eğitim düzeyi ve maddi durumunun sınırladığı görülmektedir. Planlama sürecinde öğrenci merkezli bir süreç izlendiği, planlamada maliyetin sınırlayıcı olduğu, kısa ve uzun vadeli planlamalar yapıldığı, planların takibini okul yönetiminin sürdürdüğü ortaya çıkmıştır. Örgütleme sürecinde mevzuatın ve kişilerin yetkinliklerinin ön plana çıktığı, çatışma çözümlerinde öncelikle iletişim yolunun kullanıldığı bulunmuştur. İletişim sürecinde formal-informal iletişimin kullanıldığı, teknolojik araçlardan yararlanıldığı ve önyargı vb. iletişim engellerinin yaşandığı ortaya çıkmıştır. Etkileme sürecinde formal-informal etkileme yollarının kullanıldığı ve yetki paylaşımı yapıldığı görülmektedir. Eşgüdümleme sürecinde toplantıların yapıldığı, iletişimi artırıcı etkinliklerin düzenlendiği ve toplumsal değerler etrafında birleşilmeye çalışıldığı ortaya çıkmıştır. Değerlendirme sürecinde okul yönetiminin, öğretmenlerin ve öğrencilerin değerlendirildiği görülmektedir. Elde edilen sonuçlar literatür bağlamında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the opinions of the managers of basic education institutions about the management processes. Phenomenological research design was used in the study as one of the qualitative research approaches. The study group consists of 30 school managers. Maximum diversity and criterion sampling methods were used to determine the study group. The research data were collected by using a semi-structured interview form consisting of 7 basic questions and 18 sub-research questions and a personal information form. Descriptive analysis and content analysis were used to analyze the data. According to the results of the analysis, decision, planning, organization, communication, influencing, coordination and evaluation themes were formed in the context of management processes. According to the results of the study, it is seen that the decision process is shaped within the framework of legislation-bureaucracy, teachers, students and parents participate in the decision process and teachers can act autonomously in their fields of expertise. However, it is also seen that the decision process is limited by the costs, parental expectations, the reluctance of the teachers in the decision process, double shift schooling, the educational level of the parents and the financial situation of the parents. In the planning process, it has been observed that a student-centered process is followed, the cost is playing a limiting role in planning, short and long term plans are made and the plans are followed by school management. It is seen that during the organization process the legislation and the competencies of individuals come to the forefront and communication way is used primarily while resolving the conflicts. In the communication process, it has been revealed that formal-informal communication is used, technological tools are used and communication barriers such as prejudice are experienced. In the process of influencing, it is seen that formal-informal ways of influencing are used and authority is shared. During the coordination process, it has been revealed that meetings are held, activities to increase communication are organized and efforts are made to unite around social values. During the evaluation process, it is seen that school management, teachers and students are evaluated. The results are discussed in the context of literature and suggestions are presented.