Farklı uçucu yağ kaynaklarının yarrowia lipolytica suşlarının lipid üretim kapasitesine etkileri
Effects of different essential oil sources on lipid production capacity of yarrowia lipolytica strains
- Tez No: 561956
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada, kişniş tohumu (Coriandrum sativum), tarhun (Artemisia dracunculus) ve portakal (Citrus sinensis) kabuğundan uçucu yağlar elde edilmiş ve bu uçucu yağların üç farklı seviyesinin (0,15, 0,30 ve 0,45 ml/L) Yarrowia lipolytica Y-1094, Yarrowia lipolytica YB 423 ve Yarrowia lipolytica IFP29 suşlarının biyokütle, lipid üretimi ve lipid verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca kişniş tohumu, tarhun ve portakal kabuğundan elde edilen uçucu yağların bileşimi ile suşlar tarafından üretilen yağların yağ asidi kompozisyonu belirlenmiştir. Araştırmada suş, uçucu yağ kaynağı ve uçucu yağ seviyesi faktör olarak seçilmiş ve denemeler tam şansa bağlı deneme planına göre 3x3x3 faktöriyel düzende 3 tekerrürlü olarak kurulup, yürütülmüştür. Y. lipolytica IFP29 suşunun 5,38 ± 1,80 g/L değeri ile en yüksek ortalama biyokütle değerine, Y. lipolytica YB 423 suşunun ise 0,98 ± 0,42 g/L değeri ile en yüksek ortalama lipid üretim miktarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Kişniş tohumunda 38 bileşik, tarhundan 48 bileşik ve portakal kabuğundan 49 bileşik tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, essential oils were obtained from coriander seed (Coriandrum sativum), tarragon (Artemisia dracunculus) and orange (Citrus sinensis) peel and the effects of three different levels (0,15, 0,30 and 0,45 ml/L) of these essential oils on biomass, lipid production and lipid yield of Yarrowia lipolytica Y-1094, Yarrowia lipolytica YB 423 and Yarrowia lipolytica IFP29 strains were investigated. In addition, the composition of essential oils obtained from coriander seed, tarragon and orange peel and the fatty acid composition of the oils produced by the strains were also determined. In the study, the strain, essential oil type and essential oil level were selected as a factor and the experiments were carried out in 3x3x3 factorial design with 3 replications according to completely randomized design. It was determined that Y. lipolytica IFP29 strain has the highest mean biomass value at 5,38 ± 1,80 g/L and Y. lipolytica YB 423 strain has the highest mean lipid production value at 0,98 ± 0,42 g/L. 38 compounds from coriander seed, 48 compounds from tarragon and 49 compounds from orange peel were identified.