Kuantum kuyusundan terahertz frekansında sinyal üretimi
Signal generation at terahertz frequency from quantum well
  1. Tez No: 561958
  2. Yazar: YUNUS EMRE KARASU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde daha ucuz ve kompakt bir THz ölçüm sistemi geliştirebilmek için hacimsel olarak büyük ve pahalı lazer kaynakları yerine daha küçük ve ileriki aşamalarda ucuz bir şekilde üretilebilecek QW temelli KKL'lerin tasarımı için Nextnano simülasyon programı yardımıyla bir çalışma yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda tek kuyulu yapıdan çok kuyulu yapıya kadar mevcut tasarımlar tekrar tasarlanarak incelenmiş ve KKL tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar irdelenmiştir. KKL ile elde edilen ışımanın frekans veya dalga boyu parametrelerinin THz frekans bölgesine uyumlu olması sağlanarak alternatif bir tasarım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to develop a cheaper and compact THz measurement system, a study has been carried out with the help of Nextnano simulation program for designing KKLs based on QW, and these KKLs that can be produced smaller and cheaper rather than large volume and expensive laser sources in future. For this purpose, the existing designs from single-well to multi-well structures were re-designed and examined and the issues that be considered in KKL design were examined. An alternative design is presented by ensuring that the frequency or wavelength parameters of the radiation obtained by KKL are compatible with the THz frequency region.