In between cultures: The Japanese American experience in the autobiography of Monica Sone's Nisei Daughter
Kültürler arasında: Monica Sone'nin Nisei Daughter adlı otobiyografisinde Japon Amerikan deneyimi
- Tez No: 562090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇOBAN DÖŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlar her ne kadar eski zamanlardan beri kendi yaşam hikâyelerini yazmış olsalar da, edebi bir tür olarak otobiyografi 20.yy'ın ikinci yarısından sonra önem kazanmıştır. Kötü hatıraların ve deneyimlerin yazılarak paylaşılması travma ile baş etme açısından oldukça etkili olduğundan, Japon Amerikan edebiyatında otobiyografi türünde yazılan eserler özellikle II. Dünya Savaşı'nın bitmesinin ardından ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, ikinci nesil Japon Amerikalı (yani Nisei) yazar Monica Sone tarafından yazılan Nisei Daughter adlı otobiyografik eseri konu alarak, yazarın Amerikan vatandaşı olma yolundaki yolculuğunu incelemektedir. Bu çalışma, yazarın kültürel ikilemine neden olan faktörleri belirlemeyi ve yazarın bir Japon Amerikalı olarak yaşadığı deneyimlere odaklanarak Japon kültürünü Amerikan kültürüyle nasıl harmanladığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, benliklerini bulma arayışı içinde olan Nisei'lerin evdeki baskın Japon kültürü ve Amerika'daki pozisyonlarından kaynaklanan içsel faktörler ile; Amerikan vatandaşı olmalarına rağmen ırk ayrımı yapan beyaz toplum tarafından Amerikan ana akımının parçası olmalarının reddedildiği dışsal faktörlerin Nisei'lerin kültürel ikilemine sebep olduğunu belirtir.
Özet (Çeviri)
Autobiography as a literary genre has gained importance, especially in the second half of the 20th century even though people have written their own life stories since ancient times. The works written in the field of autobiography in Japanese American literature emerged after the end of World War II since writing and sharing of bad memories and experiences is quite effective in terms of coping with trauma. This research is a study of the autobiographical novel Nisei Daughter written by the second generation of Japanese-American citizen (that is Nisei) Monica Sone, who voiced cultural dilemma of the Nisei and her journey to become an American citizen. This study aims to determine the factors that cause the author's cultural dilemma and analyze how she finally amalgamates Japanese culture into American culture by focusing on the experiences of the author as a Japanese American. The results of the study indicate that the Nisei, who were in quest for self, experienced cultural dilemma caused by both internal factors originating from the strength of Japanese culture at home and their legal positions in America, so that they are in two cultures -America and Japan-, and external factors, namely racial discrimination of white society, which rejects them as part of white American mainstream even though the Nisei are legal American citizens.