Sürdürülebilir gelişme açısından kadınların işgücüne katılımının önemi: Edirne ili örneği
Importance of women's participation in the labor force i̇n terms of sustainable development: Edirne province example
- Tez No: 562091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tüm ülkeler için önem arz eden ekonomik gelişmenin temelinde kaynakların etkin ve verimli şekilde kullanılarak toplumun refah seviyesini yükseltmek veya korumak yatmaktadır. Sürdürülebilir bir gelişme için toplum bireylerinin cinsiyet ayrımı gözetmeksizin aktif olarak iş gücüne katılımı sağlanmalıdır. Gelişmiş ülkelerde kadının iş gücüne katılımının yüksek olması, kadının ekonomik, sosyal ve toplumsal statüsünü güçlendirmenin yanında ülke ekonomisinin gelişmesinde de önemli bir yapıtaşı olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir. Çalışmanın ana amacı; ülkemizin gelişmesindeki temel sorunsallardan biri olan kadınların iş gücüne katılımının önemini Edirne ili üzerinden incelemek ve kadın istihdam verileri ile sürdürülebilirlik kriterleri arasındaki ilişki düzeyini ortaya koymaktır. Bu kapsamda; 2004-2017 yılları arasında TUİK tarafından yayınlanan 36 adet istihdam değişkeni ile 35 grup 289 adet sürdürülebilir kalkınma göstergesi arasındaki nedensellik ilişkisi test edilmiştir
Özet (Çeviri)
İncreasing or maintaining the welfare level of society by using the resources efficiently and effectively, lies behind economic development that is significant for all countries. Actively labour force participation of individuals must be provided regardless of gender gap for sustainable development. İt is an unignarable fact that in develeped countriesi, high -labour force attendance of woman is an imortant constituent in development of economics besides strengthening woman's economic, social an societal status. Aim of the study is to analyzze importance of woman labour force participation that is one of the basic pain point for country develepment and also to reveal relationship between female employment data and sustainability criteri over Edirne province. The relation of causality between 35 groups 289 pieces of indicator of sustainable development and and 36 pieces of employment variance that have published by Turkish Statistical İnstitute between 2004-2017 years is tested