A hybrid algorithm based on whale optimization algorithm and simulated annealing and its applications for quadratic assignment problem
Benzetilmiş tavlamalı hibrit balina optimizasyon algoritmasının karesel atama problemine uygulanması
  1. Tez No: 562096
  2. Yazar: ADEM BÜYÜKÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRULLAH SONUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bilgisayar bilimlerinde kullanılan problem çözme yöntemlerinden klasik yöntemlerin çoğu zaman yetersiz ve performans açısından düşük kalması sezgisel (heuristics) algoritmaların doğmasına neden olmuştur. Sezgisel yöntemlerin kullanılmasında uygulanan yöntemin doğruluğunun ispat edilmesi gerekmez, amaç; karmaşık bir problemi daha basit bir hale getirmek veya tatmin edici bir sonuç elde etmektir. Balina Optimizasyon Algoritması (BOA) kambur balinaların avlanırken kullandıkları kabarcık avlanma stratejisinden esinlenerek 2016 yılında yeni bir sezgisel algoritma olarak ortaya çıkmıştır. BOA yeni olmasına rağmen sezgisel algoritmalar arasında önemli bir yere sahiptir. Litetatürde birçok optimizasyon problemine BOA uygulanmış ve başarılı sonuçların elde edildiği görülmüştür. Benzetilmiş Tavlama (BT) algoritması sezgisel algoritmalar arasında önemli bir yere sahiptir. Geçmişten günümüze birçok problem üzerinde uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir. Karesel Atama Problemi (KAP) polinominal zamanda çözülemeyen NP-Zor sınıfına ait bir kombinatoryal optimizasyon problemidir. Bu çalışmada BOA, BT algoritması ile birlikte kullanılarak geliştirilen yöntemle KAP'a uygulanmıştır. Geliştirilen yöntemin başarısı standart sapma ve bağıl yüzde sapma kriterleri kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In computer science, heuristic methods were arised because of the weakness and slowness of classical solution methods in artificial intelligence and optimization problems. It is not necessary to prove the accuracy of the method applied in the use of heuristic methods. Its aim that to make a complex problem simpler or to achieve a satisfactory result. Whale Optimization Algorithm (WOA) is inspired by the bubble hunting strategy used by humpback whales, is presented in 2016. WOA has an important place among the algorithms even it is a recent developed algoritm. WOA has been applied to many optimization problems in the literature and has achieved successful results. Simulated Annealing (SA) algorithm is one of the heuristic methods. SA algorithm has been applied to many optimization problems from past to present day and continues to be applied. The Quadratic Assignment Problem (QAP) is a combinatorial optimization problem and it is NP-Hard that means can not be solved in polynomial time. In this study, a hybrid algorithm based on WOA and SA is applied to QAP. The developed method was tested using standard deviation and relative percentage deviation criteria to show its performance.